Premier De Wever maakt op VN-conferentie erkenning van Palestina door België officieel


Key takeaways

  • België heeft op de VN-conferentie officieel Palestina erkend als staat.
  • Ons land verbindt aan deze wettelijke erkenning de voorwaarde dat de gijzelaars worden vrijgelaten, Hamas afstand doet van de macht en er democratische verkiezingen worden gehouden in Palestina.
  • Deze beslissing maakt deel uit van een trend van erkenning van Palestina door andere landen met vergelijkbare voorwaarden. Israël en de Verenigde Staten hebben deze erkenningen veroordeeld.

Premier Bart De Wever (N-VA) heeft aangekondigd dat België de Palestijnse staat erkent op een VN-conferentie over de tweestatenoplossing. Hij benadrukte echter dat deze erkenning niet gezien moet worden als een goedkeuring van de acties van Hamas. De Wever wees op de escalatie van Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, de voortdurende militaire operatie in Gaza en de nijpende humanitaire situatie in de regio als bewijs dat vrede meer dan ooit buiten bereik is. De Wever maakt daarmee een eerdere beslissing van de federale regering officieel.

Aan deze verklaring zijn voorwaarden verbonden. Volledige wettelijke erkenning zal pas worden toegekend na de vrijlating van alle gijzelaars, het afstaan van de macht door Hamas en het houden van democratische verkiezingen in Palestina. Het aangaan van diplomatieke banden, met inbegrip van ambassades en internationale overeenkomsten, zou afhangen van de ontwapening van Hamas. de Wever moedigde de Arabische landen ook aan om Israël officieel te erkennen.

Andere landen

België sluit zich aan bij een groeiend aantal landen, waaronder Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Canada en Australië, die onlangs hebben toegezegd om Israël te erkennen met gelijkaardige voorwaarden. Minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prevot beschreef de stap van België als zowel een feitelijke erkenning als een politieke verklaring. Ongeveer 150 van de 193 lidstaten van de Verenigde Naties erkennen Palestina nu, hoewel hun aanpak varieert.

Israël en de Verenigde Staten hebben beide kritiek geuit op deze golf van erkenning. Waarschijnlijk zal de Amerikaanse president Donald Trump de kwestie dinsdag tijdens zijn toespraak tot de Algemene Vergadering aan de orde zal stellen. Vrijdag volgt dan de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.