Polen versterkt F-35-vloot met AARGM-ER raketten

Polen versterkt F-35-vloot met AARGM-ER raketten
Image by Karolina Grabowska from Pixabay

Key takeaways

  • Polen heeft een deal van 714,7 miljoen euro gesloten om 200 AARGM-ER raketten van Northrop Grumman te kopen.
  • De geavanceerde antistralingsgeleide raketten zullen de Poolse F-35A Joint Strike Fighter vloot versterken, waardoor de langeafstandsaanvalscapaciteiten aanzienlijk toenemen.
  • De aankoop plaatst Polen bij een selecte groep landen die de AARGM-ER gebruiken.

Poolse aankoop van AARGM-ER raketten

Polen heeft een overeenkomst ter waarde van 714,7 miljoen euro gesloten voor de aankoop van 200 AARGM-ER raketten van Northrop Grumman. Deze geavanceerde antistralingsgeleide raketten zullen de Poolse F-35A Joint Strike Fighter vloot versterken, waardoor de langeafstandsaanvalscapaciteiten aanzienlijk toenemen.

Gepland voor levering tussen 2029 en 2035, vergroten de AARGM-ER’s het bereik van Polen tot meer dan 200 km, waardoor het in staat is om de anti-access, area-denial (A2AD) systemen van potentiële tegenstanders tegen te gaan. Generaal-majoor Ireneusz Nowak, algemeen inspecteur van de Poolse luchtmacht, benadrukte het belang van deze capaciteit om het hoofd te bieden aan bedreigingen van A2AD-systemen, netwerken van langeafstandsraketten die een risico vormen voor vliegtuigen. Hij benadrukte dat de F-35, in combinatie met zijn stealth-technologie en de nieuwe AARGM-ER’s, deze op radar gebaseerde systemen effectief zal neutraliseren.

Leider in militaire modernisering

Deze aankoop plaatst Polen bij een selecte groep landen die de AARGM-ER gebruiken, waaronder de Verenigde Staten, Nederland, Finland en Australië. De overeenkomst versterkt niet alleen de operationele capaciteiten van Polen, maar versterkt ook zijn positie als leider in de modernisering van zijn militaire arsenaal in Centraal-Oost-Europa. Polen onderzoekt actief aanvullende geavanceerde wapens voor zijn F-35 vloot en overweegt opties zoals JSM anti-schip of landaanval kruisraketten, GBU-53/B StormBreaker glijbommen en AIM-120D AMRAAM of Meteor BVRAAM raketten, meldt Breaking Defense.

Mogelijke missies

Lt. Col. Łukasz Treder, die deel uitmaakt van het F-35 implementatieteam van de Poolse luchtmacht, benadrukte dat de specifieke missies die worden toegewezen aan de F-35 vloot zullen worden bepaald door NAVO verklaringen en de nationale eisen van Polen. Hij benadrukte echter dat het gebruik van deze geavanceerde vliegtuigen voor standaard Quick Reaction Alert missies hun gevechtspotentieel niet volledig zou benutten.

Toestellen worden de komende jaren geleverd

Polen ontving zijn eerste twee F-35A gevechtsvliegtuigen (AZ-01 en AZ-02) in december 2024, een belangrijke mijlpaal in de moderniseringsinspanningen van het land. Deze eerste jets zijn gestationeerd op Ebbing Air National Guard Base in Nebraska, waar ze zullen worden gebruikt om Poolse piloten en onderhoudspersoneel te trainen in de bediening van deze vijfde generatie vliegtuigen. Het leveringsschema voor de resterende F-35’s omvat zes in 2025, 14 in 2026, vier elk in 2027 en 2028 en tot slot twee in 2029.

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.

03:00