Over 10 jaar zal slechts de helft van de wereldmarkt uit elektrische voertuigen bestaan

Het voorspelde koopgedrag voor elektrische voertuigen is de afgelopen tien jaar sterk veranderd. Een nieuwe studie werpt een blik in de toekomst.

Een nieuw Mobility Lens Forecaster-onderzoek van EY suggereert dat over tien jaar batterij-elektrische voertuigen (BEV’s) slechts 50 procent van de verkopen in Europa, China en de Verenigde Staten zullen uitmaken, ondanks grote inspanningen van autofabrikanten en overheden.

De analyse volgt op aangekondigde wijzigingen in de portfoliostrategieën van autofabrikanten en een herschikking door de overheid van de tijdschema’s voor nul-emissie mijlpalen, en omdat klanten zich tegen de regelgeving verzetten door de voorkeur te geven aan modellen met een verbrandingsmotor.

EY’s Mobility Lens Forecaster is een op artificiële intelligentie gebaseerd voorspellingsmodel dat gebruikmaakt van andere technologieën om de overgang naar elektrische voertuigen in belangrijke markten te voorspellen. Beleidsveranderingen, acceptatie door klanten, technologische ontwikkelingen, infrastructuurevolutie en omslagpunten worden overwogen voor lichte voertuigen, waaronder auto’s, motorfietsen, scooters, lichte vrachtwagens en SUV’s.

In het scenario van de Forecaster worden vier soorten aandrijflijnen overwogen: elektrisch, plug-in hybride, interne verbrandingsmotor (ICE) en hybride.

Sommige landen zijn succesvoller met verschillende soorten aandrijving dan andere.

China wint met een mix van aandrijvingen

EY verwacht dat China in 2033 meer dan 50 procent van de nieuwe voertuigen zal verkopen met batterij-elektrische voertuigen (BEV’s) en in 2044 meer dan 81 procent van de markt. EY noemt de volledige invoering van BEV’s in China “ongrijpbaar” voor 2050.

In het land zijn het elektrische voertuigen met een groot bereik (EREV’s), die een batterij-elektrische systeem gebruiken om de wielen aan te drijven, maar een motor om de batterij op te laden, die de weg zullen wijzen. Deze worden vergeleken met plug-in hybride elektrische voertuigen (PHEV’s), die een marktaandeel van 40 procent hebben, met een piek in 2031 en een daling tot boven de 30 procent in 2037.

Het gebruik van elektrische voertuigen in China groeit dankzij een concurrerende prijsstrategie. EY verwacht dat de kosten van EV’s in 2025 voor het eerst lager zullen zijn dan die van ICE-auto’s, ondanks de afschaffing van subsidies. Belastingvoordelen zullen naar verwachting helpen om de vraag op peil te houden.

Verder voorspelt EY dat het marktaandeel van EREV’s in 2043 rond de 20 procent zal liggen.

Hybrides zullen het nog wel even winnen in Europa

EY noemt beleidsdoelen en betaalbaarheid als de middelen om de adoptie van BEV’s sterk te houden. In 2032 zullen BEV’s goed zijn voor meer dan 50 procent van de autoverkopen, voorspelt het bedrijf, maar in 2041 zal het marktaandeel zijn gestegen tot 95 procent. Ondertussen zullen hybrides naar verwachting een marktaandeel van ten minste 20 procent behouden tot 2033, met een piek in 2033 met 41 procent van de verkopen van nieuwe voertuigen.

De import van hybrides en EREV’s uit China zal helpen om de Europese adoptiegraad te versterken, voorspelt EY.

De afzwakking van de emissieboetes en wijzigingen in beleidsdoelen zullen naar verwachting ook de vraag naar EV’s doen aantrekken. Betaalbare EV’s zullen ook helpen. EY waarschuwt echter: “Er blijven regionale verschillen en infrastructurele gaten bestaan.”

EY merkt op dat het erop lijkt dat de EU, ondanks lobbywerk, vasthoudt aan het ICE-verbod van 2035. Ola Källenius, voorzitter van de European Manufacturers’ Association en voorzitter van de Raad van Bestuur van Mercedes-Benz Group AG, is een van de leidende stemmen die oproept tot een grote verandering in het EU-beleid. “Als je kijkt naar de 27 landen in en rond Europa, dan zie je dat binnen dat verband, ook al is het één economisch en regelgevend gebied, er sprake is van grote verschillen”, vertelde hij aan Newsweek tijdens de IAA Mobility, een conferentie in München, Duitsland.

“Zes of zeven of zo landen gaan er echt mee aan de slag, waaronder Duitsland, dat investeert in oplaadinfrastructuur enzovoort. Je kunt zien hoe EV steeds meer ingang vinden. Maar ongeveer 20 landen staan nog in de kinderschoenen”, vervolgt hij.

Onder zijn leiding tijdens zijn eenjarige ambtstermijn bij de European Manufacturers’ Association stelt de groep voor dat de EU “afstapt van een absolutistisch soort planeconomie, met een soort doelstelling die is gekoppeld aan slechts één belanghebbende in deze eens in de 100 jaar plaatsvindende transformatie, een zaak van meerdere belanghebbenden. Als die ene belanghebbende, de producent, de eindstreep niet haalt, gooi je er draconische sancties tegenaan. Laten we het eens omdraaien: laten we een marktgebaseerde aanpak gebruiken, waarbij de klant mag kiezen wat voor hem of haar het beste is, en dan door middel van stimulering, aanmoediging en investeringen in oplaadinfrastructuur in de hele EU een succesvollere manier vinden om koolstofarm te worden”, aldus Källenius.

De inspanningen van Amerika op het gebied van EV worden belemmerd door tarieven en lagere stimuleringsmaatregelen

De impact van de Big, Beautiful Bill wordt in het hele land gevoeld, waardoor het percentage van 50 procent nieuwe EV-aankopen in de VS vijf jaar naar achteren is geschoven, voorspelt EY.

“In de afgelopen tien jaar zijn het tempo en het traject van de adoptie van EV in de Verenigde Staten drastisch veranderd. Tien jaar geleden stond het idee van mainstream EV’s nog in de kinderschoenen en werd het vooral gedreven door early adopters en tech-enthousiastelingen. Vandaag de dag laat onze nieuwste EY Mobility Lens Forecaster zien dat de VS weliswaar gestaag vooruitgang boekt, maar dat de tijdlijn voor het bereiken van 50 procent BEV-verkoop is verschoven naar 2039, vijf jaar later dan we eerder hadden voorspeld en zes jaar achter China”, vertelde George Lenyo, EY Americas Automotive Leader, aan Newsweek.

Lenyo noemde verschillende factoren hiervoor: beleidsonzekerheid, aflopende stimuleringsmaatregelen, nieuwe tarieven en voortdurende betaalbaarheidsproblemen. Maar hij legde uit dat hybrides “in opmars zijn als praktische overbrugging voor consumenten.”

De verkoop van elektrische voertuigen neemt geleidelijk af door hybrides en BEV’s, maar zal nog steeds goed zijn voor de helft van de Amerikaanse verkoop van lichte voertuigen, “tot ver in 2030”, deelde hij mee. Verwacht wordt dat BEV’s in 2035 een marktpenetratie van 32 procent zullen hebben bereikt.

© Newsweek

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.