Het was eerst een sneertje naar de premier, Alexander De Croo (Open Vld), van de fractieleider van N-VA, Peter De Roover, die wilde weten “waarom de premier wél de persconferentie kon voorzitten om het “eenlandvoordetoekomst.be”-project maar niet de guts had om in de Kamer op de kritische vragen te komen antwoorden”.
- “Voor dat onderwerp zijn er twee ministers bevoegd. Het zijn heel sterke bevoegde ministers, die dat hele plan uitgewerkt hebben. U kunt mij toch niet kwalijk nemen dat ik die persconferentie inleidde, waarna ministers Verlinden en Clarinval en een aantal van de experts die dat begeleiden, spraken?”, zo kaatste De Croo het balletje naar zijn ministers.
- Het was daarop inderdaad vooral Annelies Verlinden (cd&v) die de volle laag kreeg. “Dit is een mislukking, gewoon een mislukking. U bent erin geslaagd om de mensen die tegen burgerbevragingen zijn, allemaal kwaad te maken. Want u komt af met iets waarvan zij zeggen ‘dat wij het niet nodig hebben’. U bent er echter ook in geslaagd om de mensen die voor burgerbevraging zijn, allemaal kwaad te maken, want zij vragen zich af wat voor prutswerk dat eigenlijk is”, zo schoot Sander Loones (N-VA).
- “Dit is allemaal zeer nobel, maar het probleem is dat de geheime en obscure achterkamertjes in die kastelen waarschijnlijk makkelijker te vinden waren dan de relevante pagina’s op uw website. Zelfs de links in uw tweets naar de website werken niet. Iedere burger beseft dat de burgerbevraging alleen maar dient om te doen alsof de burger iets te zeggen heeft, om te doen alsof de regering zich met communautaire zaken bezighoudt”, zo hield ook Barbara Pas (Vlaams Belang) zich niet in.
- En het probleem van Verlinden was dat ze eigenlijk van Vivaldi zelf ook geen geweldige steun kreeg. Want zowel Kristof Calvo (Groen) als Goedele Liekens (Open Vld) signaleerden toch wel de manco’s in het online project: het duurt gewoon erg lang om daar je mening op te kunnen geven, de site zit heel complex ineen. “Dit is op zich een topidee, maar ik heb toch het gevoel dat we er nog niet helemaal zijn. Kunnen we de bevraging nog bijgestuurd krijgen?”, zo wilde het liberale kamerlid weten.
- Verlinden verdedigde de zaak met hand en tand: “In België is zo’n bevraging nog nooit op deze schaal gedaan. Wij hebben dus een ambitieuze weg gekozen.” En ook: “Dat is een uniek, innovatief proces. Ik geef toe dat wij niet voor de gemakkelijkste weg gekozen hebben.”
- Maar daarop gaf ze ook toe dat “een bijsturing mogelijk is” en onderstreepte tegelijk dat het “essentieel was” dat er straks een verlengstuk komt: de zogenaamde burgercommissies, waarbij burgers worden uitgeloot. Maar die moeten nog door de Kamer worden goedgekeurd.