Noorwegen zegt open te staan voor vrijwillig prijsplafond op aardgas: kan het land de druk op de energiemarkt helpen verlichten?

Noorwegen zegt open te staan voor vrijwillig prijsplafond op aardgas: kan het land de druk op de energiemarkt helpen verlichten?
Noorwegen zou een vrijwillig prijsplafond kunnen invoeren op aardgas. (Hannah McKay – Pool/DANIEL SANNUM-LAUTEN/AFP via Getty Images)

Jonas Gahr Støre, de Noorse premier, heeft laten weten open te staan voor een prijsplafond voor aardgas dat uit Noorwegen wordt geïmporteerd. Op die manier wil het land de Europese partners helpen het hoofd te bieden aan de torenhoge energieprijzen.

Noorwegen is een belangrijke leverancier van aardgas aan Europa. Sinds de oorlog in Oekraïne begon en Rusland als gevolg van westerse sancties de toelevering van aardgas verminderde, heeft Noorwegen bovendien meer geëxporteerd naar Europa. Dit jaar zou het land al 10 procent meer gas hebben geleverd dan tijdens dezelfde periode vorig jaar.

Støre wil nu ook langetermijndeals bespreken met de Europese partners. Dat vertelde de Noorse premier woensdag aan Financial Times. “Ik begrijp heel goed dat Europa nu een diepgaand debat voert over hoe energiemarkten werken, hoe ze kunnen zorgen voor meer betaalbare prijzen voor burgers, gezinnen, industrieën, en hoe dit tekort aan gas na Poetins agressie kan worden opgevangen”, zei de premier tegen de zakenkrant. Hij zei ook dat “Noorwegen de deuren niet sluit voor een dergelijke discussie”. 

Verantwoordelijkheid ligt bij bedrijven

Hoewel de premier openstaat voor maatregelen die de prijs van aardgas kunnen drukken, voegt hij eraan toe dat de verantwoordelijkheid bij de gasbedrijven, zoals het staatsconcern Equinor, ligt. Zij zouden “verantwoordelijk moeten zijn voor het maken van korte- en langetermijnafspraken met hun klanten in Europa”. 

Volgens anonieme bronnen met kennis van de zaak, zouden Equinor en andere bedrijven intussen gesprekken voeren met klanten om langetermijndeals te sluiten aan een lagere prijs dan momenteel gangbaar is. Anders Opedal, CEO van Equinor, vertelt aan Financial Times dat een aantal klanten uit Europa al hebben gevraagd welke opties zij hebben. “We staan altijd open om verschillende regelingen voor gaslevering te bespreken, waaronder ook langetermijncontracten voor gaslevering”, vertelde hij.

De Noorse premier zegt bovendien dat het land openstaat voor een vrijwillig prijsplafond op aardgas voor Europese klanten. “Ik sluit de deur niet voor ideeën die Europa vooruit kunnen helpen. Het is in het diepste belang van Noorwegen dat we de instabiliteit verminderen, dat we de betrouwbaarheid voor onze bondgenoten en partners vergroten”, klinkt het in het interview.

Potentiële beperkingen

Hoewel Noorwegen zegt open te staan om de druk te verlichten, bestaat nog altijd een kleine kans dat het daar niet in staat toe zal zijn. Het land zei in augustus immers dat het, indien waterniveaus voor waterkrachtcentrales te laag staan, het prioriteit zal geven aan de eigen elektriciteitsproductie en dus de export van energie zou kunnen beperken.

Støre zei echter dat het enkel om noodmaatregelen gaat, die waarschijnlijk niet zullen moeten worden gebruikt. “Ik voorzie niet dat dit een maatregel is die we zullen moeten toepassen. We zien nu een inspanning om deze reservoirs op verantwoorde wijze te vullen voor de winter, zoals veel Europese staten hun gasopslagcapaciteit vullen,” zei de Noorse premier aan Financial Times. “Ik verwacht geen maatregelen om de uitwisseling te beperken, maar we moeten dergelijke maatregelen in onze gereedschapskist hebben voor het geval de niveaus in de reservoirs te laag worden”, besluit Støre. 

(jvdh)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.