Key takeaways
- Netanyahu-medewerkers Yonatan Urich en Eli Feldstein worden ervan verdacht betalingen uit Qatar te hebben ontvangen in ruil voor het bevorderen van de belangen van Doha.
- Naar verluidt probeerden ze journalisten te beïnvloeden om pro-Qatari berichten te publiceren tijdens de onderhandelingen over een staakt-het-vuren met Gaza, die Qatar hielp faciliteren.
- Het schandaal geeft aanleiding tot bezorgdheid over mogelijke inbreuken op de veiligheid en ongepaste buitenlandse invloed binnen de Israëlische regering.
Er zijn beschuldigingen opgedoken die naaste medewerkers van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in verband brengen met financiële steun uit Qatar, een land dat onderdak biedt aan Hamas-leiders en een rol speelde bij de bemiddeling bij de vrijlating van gijzelaars uit Gaza. Deze controverse, die door de Israëlische media “Qatargate” wordt genoemd, draait om beweringen dat personen binnen de binnenste cirkel van Netanyahu werden gerekruteerd om te pleiten voor Qatarese belangen in Israël.
Spionage voor Qatar
Ten minste twee van Netanyahu’s medewerkers, Yonatan Urich en Eli Feldstein, worden ervan verdacht betalingen te hebben ontvangen van de Qatarese regering in ruil voor het promoten van Doha’s belangen in Israël. Berichten over mogelijke banden tussen Netanyahu’s naaste omgeving en Qatar circuleren al sinds medio 2024 in de Israëlische pers, en werden nog intensiever met de arrestaties van Urich en Feldstein op maandag. Netanyahu zelf werd opgeroepen voor ondervraging en beschouwde het onderzoek als een politiek gemotiveerde aanval.
- Hoewel de twee landen geen formele diplomatieke betrekkingen onderhouden, houdt Netanyahu vol dat Qatar geen vijandelijke staat is en verdedigt hij zijn medewerkers tegen beschuldigingen. Een lopend onderzoek onder leiding van de Israëlische politie en de binnenlandse inlichtingendienst Shin Bet probeert de details rond deze beschuldigingen op te helderen.
Aanklachten
Aanklagers beweren dat Urich en Feldstein, die niet langer voor Netanyahu werken, Qatarese fondsen hebben aangenomen om pro-Qatarese berichten te verspreiden via Israëlische mediakanalen tijdens de onderhandelingen over een staakt-het-vuren met Gaza, die Qatar hielp faciliteren. Rechtbankdocumenten suggereren dat het tweetal probeerde journalisten te beïnvloeden om artikelen te publiceren die gunstig waren voor Qatar, terwijl ze de rol van Egypte als neutrale bemiddelaar bagatelliseerden. Ze worden beschuldigd van onder andere contact met een buitenlandse agent, omkoping, het witwassen van geld, schending van vertrouwen en fraude.
- Analisten waarschuwen dat het aanhalen van de banden met Qatar, een bekende aanhanger van Hamas, de toch al broze relatie van Israël met Egypte, zijn belangrijkste Arabische bondgenoot en bemiddelaar in onderhandelingen over een staakt-het-vuren, in gevaar zou kunnen brengen.
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!