Key takeaways
- Drone-invasies in het Europese luchtruim, mogelijk gelinkt aan Rusland, hebben de bezorgdheid over dreigingen van onbemande vliegtuigen langs de oostflank van de NAVO doen toenemen.
- NAVO-bondgenoten bespreken actief de oprichting van een “drone-muur” om de verdediging te versterken en oorlogsvoering met drones tegen te gaan.
- De alliantie zet het door Turkije en Aselsan ontwikkelde MEROPS-surveillancesysteem in Polen en Roemenië in om vroegtijdig droneaanvallen op te sporen.
Recente drone-invasies in het Europese luchtruim, die grotendeels aan Rusland worden toegeschreven maar door Moskou worden ontkend, hebben de NAVO ertoe aangezet haar verdediging te versterken.
Incidenten met Russische drones die het luchtruim van Polen en Roemenië schonden, samen met soortgelijke gebeurtenissen in Letland, Denemarken en Noorwegen, benadrukken de groeiende bezorgdheid over dreigingen van onbemande vliegtuigen langs de oostflank van de NAVO. Op 10 september rukte de alliantie op met gevechtsvliegtuigen nadat Russische drones Polen waren binnengedrongen. Dat markeerde de eerste directe militaire confrontatie tussen de NAVO en Rusland markeerde sinds het begin van de oorlog in Oekraïne.
Vraag voor meer bewaking aan de grens
De inbraken hebben geleid tot de roep om meer bewakingscapaciteit en een betere voorbereiding op oorlogsvoering met drones. NAVO-bondgenoten bespreken de oprichting van een “dronemuur” om hun verdediging te versterken. Finland, Estland, Letland, Litouwen en Polen hebben aan het project gewerkt, maar de eerste verzoeken om financiering zijn door de Europese Unie afgewezen.
MEROPS
Om deze uitdagingen aan te gaan, zet de NAVO in Polen en Roemenië het MEROPS-systeem (Multispectral Extended Range Optical Sight) in, dat ontwikkeld is door Turkije en Aselsan. Dit geavanceerde bewakingssysteem kan gemonteerd worden op helikopters, vliegtuigen met vaste vleugels en UAV’s. Het heeft het vermogen om vijandige doelen te detecteren, zelfs in ongunstige weersomstandigheden zoals wolken en stof.
Verwacht wordt dat MEROPS, dat in 2022 voor het eerst publiekelijk onthuld is, de vroegtijdige waarschuwingscapaciteiten en reactietijden van de NAVO bij drone-invasies aanzienlijk zal verbeteren. De inzet betekent ook een bredere verschuiving binnen de NAVO naar het integreren van optische surveillancesystemen naast traditionele radar- en gevechtspatrouilles in Oost-Europa.
Dreiging van drones
Met zijn vermogen om duidelijke beelden te leveren in alle weersomstandigheden en zijn geavanceerde laserrichtmogelijkheden, betekent MEROPS een cruciale stap voorwaarts in de strijd tegen de toenemende dreiging van drones langs de NAVO-grenzen. De training van het systeem, met steun van Oekraïne, zal binnenkort beginnen, waardoor de regionale verdediging tegen dreigingen van drones zal toenemen.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

