Minister Prévot niet te spreken over bezoek Taliban aan België, “maar kan het niet tegenhouden”


Key takeaways

  • Een delegatie van de Taliban is in Brussel op uitnodiging van de Europese Commissie om de repatriëring van Afghaanse vluchtelingen te bespreken.
  • Minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot is tegen het bezoek van bezoek van de Taliban aan Brussel, maar kan het juridisch gezien niet tegenhouden.
  • België moet de delegatie toestaan Brussel te bezoeken doordat het de hoofdzetel is van internationale organisaties.

De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft zijn persoonlijke afkeuring uitgesproken over het besluit van de Europese Commissie om een delegatie van de Taliban naar Brussel uit te nodigen. Dat schrijft Belga. Ondanks zijn bezwaren verduidelijkte Prévot dat de Belgische regering niet in staat is om het bezoek te verhinderen.

Repatriëring

Tijdens een toespraak voor de Commissie Buitenlandse Betrekkingen op woensdag reageerde de minister op vragen over de aan de bezoekers verleende visa. De Europese Commissie had de aanwezigheid van de vijfkoppige delegatie gevraagd om de repatriëring van Afghaanse vluchtelingen te bespreken.

Prévot bevestigde dat de visumaanvragen voor alle vertegenwoordigers waren ontvangen en dat er veiligheidscontroles waren uitgevoerd nadat de Commissie hun namen had doorgegeven.

Diplomatieke beperkingen

Het bezoek heeft tot aanzienlijke kritiek geleid omdat de internationale gemeenschap de Taliban niet erkent als de wettige regering van Afghanistan. Prévot vertelde de parlementsleden dat hij de uitnodiging weliswaar persoonlijk afwijst en erop aandringt dat België het regime niet formeel zal erkennen, maar dat het land zich aan zijn hoofdkantoorbeleid moet houden.

Hij legde uit dat ingrijpen in het uitnodigingsproces van in Brussel gevestigde internationale organisaties de status van de stad als mondiaal diplomatiek knooppunt in gevaar zou kunnen brengen.

Bezorgdheid over de mensenrechten

De geplande komst heeft geleid tot protesten van Afghaanse diaspora-groepen en mensenrechtenorganisaties, zoals Amnesty International. Deze organisaties stellen dat contact met de Taliban een gevoel van legitimiteit geeft aan een regime dat verantwoordelijk is voor ernstige mensenrechtenschendingen sinds het in 2021 weer aan de macht kwam. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.