De federale regering heeft plannen om bijna één miljard euro te investeren in de bouw van verschillende militaire datacenters op beveiligde locaties in heel het land. Die moeten dienen om data op te slaan van defensie en andere overheidsdiensten.
Key Takeaways
- Defensie wil tegen 2029 verschillende militaire datacenters bouwen in België.
- Die moeten helpen om ons land verder uit te bouwen als een sterke cybermacht en ook zo mee te spelen op wereldniveau.
- De plannen zijn opgenomen in de militaire programmawet voor de periode 2026-2034.
De federale regering bespaart overal, behalve op defensie. Om de NAVO-norm te halen moeten de militaire uitgaven de komende jaren omhoog en dus heeft minister van Defensie heel wat geld om uit te geven.
Militaire datacenters
Een van die zaken waar heel wat geld voor voorzien is, zijn militaire datacenters. Dat ontdekte De Tijd in het ontwerp van de militaire programmawet voor de periode 2026-2034. In totaal gaat het om 965 miljoen euro voor verschillende datacenters, waarvan de bouw zal starten in 2029, tegen het einde van de legislatuur van de regering-De Wever.
Het zou gaan om meerdere datacenters op verschillende locaties in heel het land. De datacenters zullen gebruikt worden om militaire informatie zoals satellietbeelden op te slaan. Daarnaast kunnen andere overheidsdiensten er ook van gebruikmaken. Op die manier moet er geen opslagruimte gehuurd of gekocht worden bij private partners.
Cybersecurity
De zware investering past in de plannen van defensie om ook de cyberveiligheid van België te verhogen. Ook in het nieuw hoofdkwartier dat voor Defensie in Haren is daarmee rekening gehouden. Tegen 2034 zou nog eens een half miljard euro in cybersecurity geïnvesteerd worden.

