De Amerikaanse president en zijn Chinese ambtgenoot ontmoeten elkaar maandag in het kader van de G20-bijeenkomst op Bali. Voor velen zal deze ontmoeting niet verder gaan dan een handdruk tussen twee leiders van grootmachten. Vladimir Poetin heeft besloten niet aanwezig te zijn.
Verwacht niet veel van de meeting tussen Joe Biden en Xi Jinping

Waarom is dit belangrijk?
De relaties tussen China en de Verenigde Staten zijn uiterst bekoeld. De wedloop voor werelddominantie is de oorzaak. Donald Trump sloeg ooit China om de oren met enorme sancties en Joe Biden zette die koers verder. Op veiligheidsgebied is er ook het Taiwan-probleem, dat door de Amerikanen wordt gesteund. "De grote komt eraan", waarschuwde admiraal Charles Richard, die aan het hoofd staat van het Strategisch Commando van het Pentagon, vorige week in Newsweek. "De huidige Oekraïense crisis is slechts een opwarmertje.”In het nieuws: Joe Biden en Xi Jinping ontmoeten elkaar aanstaande maandag op Bali, Indonesië.
- De gespreksonderwerpen zullen talrijk zijn: Oekraïne, Noord-Korea, Taiwan en natuurlijk de handelsoorlog tussen beide naties.
- Joe Biden zal proberen zijn ambtgenoot ervan te overtuigen Poetin op diplomatiek niveau te isoleren en de Chinese dubbelzinnigheid over deze kwestie weg te nemen.
- Joe zal Xi Jinping waarschijnlijk vragen Noord-Korea mee in toom te houden, dat zijn raketlanceringen op enkele kilometers van het grondgebied van zijn zuiderbuur en Japan opvoert.
- Wat Taiwan betreft, zal Joe Biden waarschijnlijk proberen China ervan te overtuigen dat hem een Oekraïens scenario te wachten staat. Het verschil is dat Biden al heeft gedreigd met een directe Amerikaanse interventie in geval van een Chinese invasie van het eiland.
- Wat de handelsoorlog betreft, mogen we niet vergeten dat de regering Biden de tarieven van Trump op meer dan 350 miljard dollar aan Chinese goederen heeft gehandhaafd.
Het detail: De ‘goede’ relatie tussen Joe Biden en Xi Jinping is de enige reden voor hoop in deze ontmoeting.
- Biden verspreidt momenteel de boodschap dat hij goed overweg kan met Xi Jinping. De twee mannen hebben elkaar al ontmoet toen de Democraat vicepresident van Obama was.
- De Amerikaanse president pochte dat hij meer dan 78 uur met Xi had doorgebracht en herhaalde zijn alom ontkende bewering dat de twee leiders in totaal “17.000 mijl” samen hadden gereisd, aldus Politico.
- “Er is geen vervanging voor het contact tussen leiders… en dat geldt vooral voor de Volksrepubliek China, want er is niemand anders in hun systeem die echt met autoriteit kan communiceren dan Xi Jinping,” zei Jake Sullivan, de nationale veiligheidsadviseur van de president, aan boord van Air Force One, op weg naar Bali.
- In feite is deze goede relatie de enige reden voor optimisme over deze vergadering. Verder lijkt niets de twee landen op korte termijn te kunnen verzoenen.
De context: Peking voelt zich aangevallen door de Verenigde Staten.
- Het bezoek van Nancy Pelosi, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, aan Taiwan werd door Beijing bijzonder slecht ontvangen.
- Een “gevaarlijke provocatie” die kan leiden tot niets minder dan een derde wereldconflict. Een escalatie bezweren zal Joe Bidens grootste uitdaging zijn, maar het is onwaarschijnlijk dat deze bijeenkomst tot een overeenkomst zal leiden.
- Economisch gezien proberen de VS China met alle middelen te isoleren op het gebied van halfgeleiders. De VS hebben onlangs druk uitgeoefend op Duitsland om dergelijke technologie niet naar Peking te laten gaan. De handelsoorlog tussen de VS en China zal niet in één bijeenkomst worden beslecht. China is van mening dat de VS een “quasi-oorlog” voeren om de economische en technologische vooruitgang van China te verhinderen.
- Tenslotte is er de kwestie van China’s nucleaire arsenaal. Via hun satellieten kunnen de Amerikanen zien dat China een ongekend nucleair arsenaal ontwikkelt. Later is een specifieke vergadering over dit onderwerp gepland.
- In feite zou het enige belangrijke doel van deze bijeenkomst zijn om verdere bijeenkomsten te plannen, erkennen adviseurs van het Witte Huis. Joe Biden zegt ook dat hij “rode lijnen” wil vaststellen die niet mogen worden overschreden ondanks de felle concurrentie tussen de twee grootmachten. Maar het grootste succes van deze bijeenkomst zou zijn dat de situatie niet verslechtert.
(jvdh)