Marokko speelt nog zeker twee keer: Antwerpen en Brussel houden adem in voor nieuwe rellen

Marokko speelt nog zeker twee keer: Antwerpen en Brussel houden adem in voor nieuwe rellen
De nasleep van de rellen in Brussel – Getty Images

“Traangas. Waterkanon. En gevechten. In mijn straat. Voor de deur. Derde keer op een rij. Wat zal ik blij zijn dat dit WK voorbij is. Wat een trieste trieste trieste bende.” Een opvallende tweet van VRT-anker Riadh Bahri, die in Molenbeek woont. Jammer voor hem, maar de Marokkaanse nationale ploeg speelt nog twee keer: de halve finale, en dan ofwel de finale of de troostfinale.

De nabije toekomst: Ook voor de ordediensten in de grote steden, net als de middenstanders, én de openbare vervoersmaatschappijen, is het bepaald geen leuk nieuws.

  • Nog twee keer de adem inhouden, deze week. Want zowel in Antwerpen als Brussel liepen de ‘feestelijkheden’ zaterdagavond weer helemaal uit de hand: rellen, brandstichting, en vuurwerk en stenen naar de politie. Dat ondanks menselijke kettingen, net om confrontaties met de politie te vermijden. Daarvoor hadden ze ook publiek schouderklopjes gekregen van minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden (cd&v).
  • In Brussel werden 60 relschoppers opgepakt, volgens Het NieuwsbladDaarvan zijn de helft minderjarigen, wat meteen toch wel vragen oproept voor de aanpak van de ouders. Die pv’s zijn wel allemaal overgemaakt aan het jeugdparket. Van die 60 waren dat er de volle 59 administratief aangehouden, wat wil zeggen dat je enkele uren later terug op vrije voeten bent. De meerderjarigen daarvan riskeren een gasboete van 350 euro. Slechts één iemand werd gerechtelijk aangehouden, en riskeert dus een zwaardere straf.
  • In Antwerpen ging het om 87 arrestaties, allemaal administratief, ook daar slechts één gerechtelijke aanhouding: een man blies een vuilbak op met vuurwerk. Aan het Kiel verloor een vrijwilliger die probeerde de boel te kalmeren ook drie vingers, toen vuurwerk dat hij had afgenomen in z’n hand ontplofte.
  • De Antwerpse politie viseerde ook wagens die mee “vierden”, met onveilig rijgedrag: er werden zestig boetes geschreven, en twee wagens werden in beslag genomen tot na het WK. Eén daarvan was een auto met Nederlandse nummerplaat, met stickers van de Marokkaanse staatsveiligheid en een blauw zwaailicht. Nog twee keer ‘feest’ dus, straks.

Opvallend, de analyse die Antwerps burgemeester Bart De Wever (N-VA) op VTM gaf over de rellen. Volgens hem is dit geen toeval, maar bevindingen van onder meer antropologen, die het fenomeen onderzochten: “Het gaat om intoxicatie van de Marokkaanse gemeenschap vanuit het criminele milieu. Vanuit het drugsmilieu. Die vinden de reputatieschade niet erg, integendeel, die willen dat. Die willen als verschoning voor hun eigen levenskeuze, om dan te kunnen schreeuwen ‘dat er racisme is’. De mensen uit de Marokkaanse gemeenschap die met mij contact opnemen hierover vinden dit afschuwelijk, weer wordt hun groep in een slecht daglicht gesteld.”

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.