Gouverneur Bank van Portugal spoort ECB aan om meer vaart te zetten achter renteverlagingen

Gouverneur Bank van Portugal spoort ECB aan om meer vaart te zetten achter renteverlagingen
Mário Centeno, gouverneur van de Bank of Portugal – Natalie Behring/Bloomberg via Getty Images

Mário Centeno, de baas van de Bank van Portugal, vindt dat de Europese Centrale Bank (ECB) beter snel de rente verder verlaagt. ECB-voorzitter Christine Lagarde hintte eerder op een nieuwe renteverlaging in december.


Key takeaways

  • De ECB verlaagde vorige week de rente. Volgens Centeno moet er in oktober al een nieuw verlaging komen.
  • Hij wijst op data die dat zou ondersteunen, zoals het lage vertrouwen van investeerders.
  • Ook zou er volgens hem meer dan genoeg tijd zijn om alles te analyseren tegen de volgende vergadering van de ECB.

Wat voorafging: Vorige week verlaagde de ECB de rente met 25 basispunten. De rente komt daarmee uit op 3,5 procent. Doordat de inflatie zakte naar 2,2 procent in augustus, vond de ECB het tijd om de rente ook weer naar beneden bij te stellen.

  • Christine Lagarde mikt daarbij op een zachte landing: door geleidelijk aan de rente te laten zakken, vermijd je dat de inflatie weer terug de hoogte in schiet. De ECB houdt voorlopig nog een verstrakkend beleid aan.

In het nieuws: Mário Centeno vindt dat het te traag gaat.

  • “Gezien de positie waarin we vandaag zitten, in de cyclus van het monetaire beleid, moeten we echt het risico op tekortschieten vermijden, want dat is het grote risico”, legde Centeno uit aan Politico.
  • Volgens ECB-hoofdeconoom Philip Lane moeten beleidsmakers nog altijd “de mogelijkheid openhouden” dat de ECB ook in oktober nog eens de rente verlaagt. Andere ECB-leden maanden al aan tot voorzichtigheid, zij vinden een nieuwe verlaging veel te riskant.
  • De vraag die speelt bij de ECB, is of een snelle verlaging geen achteruitgang van de economie veroorzaakt. Daarbij kijkt Centeno naar de Verenigde Staten, die altijd een oog houden op het jobrapport. “De meest recente data voor de VS liet slechtere resultaten voor de arbeidsmarkt zien dan verwacht, maar het was geen grote schok”, beargumenteert hij.
    • De Federal Reserve stelde woensdag ook de basisrente bij en verlaagde die met 50 basispunten. Het is de eerste verlaging van de rente in de VS sinds 2022. Met de verlaging hoopt men de jobcreatie weer aan te zwengelen.

“Vertrouwen daalt tot beneden de verwachtingen”

De details: Volgens Centeno is er data die suggereert dat het ook sneller kan.

  • Bij de verlaging vorige week herhaalde de ECB dat de bank de data nauwgezet blijft volgen. In de eerste plaats gaat het dan om de inflatie, maar ook de voorspelde economische groei.
  • Centeno komt nu met data van afgelopen maandag aanzetten om zijn punt kracht bij te zetten. De lonen zijn namelijk minder hard gegroeid in de eerste helft van 2024. “De vertraging in de groei van de lonen is goed nieuws voor de inflatie”, zegt hij. Daarnaast is het vertrouwen van investeerders, met name in Duitsland “scherp gedaald, ver beneden de verwachtingen”, aldus Centeno.
  • “We hebben dus al nieuwe informatie” volgens de Portugese gouverneur, om te besluiten dat de rente sneller naar beneden moet.

“ECB kan rente wél al verlagen bij de volgende vergadering”

Om te volgen: Is er wel genoeg tijd tussen nu en de volgende ECB-vergadering?

  • De Raad van de ECB komt op 17 oktober weer bijeen. Analisten die voorstander zijn van een strikt beleid vinden dat veel te snel om alle mogelijke data gewikt en gewogen te hebben.
  • Onzin, zegt Centeno. “Ik denk niet dat vijf weken een te korte periode is. Ik was minister van Financiën. Ik moest om half 7, kwart voor 8, kwart over 8 ’s ochtends al beslissingen nemen. Vijf weken geeft ons meer dan genoeg tijd om weer naar de data te kijken en te zien wat elk stukje ons vertelt”.
  • De vraag is of Centeno gevolgd wordt in zijn redenering. Naast de inflatie en de werkgelegenheid zal er ook nauwgezet worden gevolgd wat de renteverlaging in de VS teweeg brengt, en wat voor invloed dat heeft op de arbeidsmarkt.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.