Kamervoorzitter Eliane Tillieux (PS) werkt zich wat in de nesten over Israël

Kamervoorzitter Eliane Tillieux (PS) werkt zich wat in de nesten over Israël
Kamervoorzitter Eliane Tillieux (PS) – Getty Images

Dat het Midden-Oosten vandaag bijzonder gevoelige materie is, ook in de Belgische politiek, lijdt geen twijfel. In Nederland is er middenin de kiescampagne bijzonder veel te doen om de positionering van elke partij. En ook in België leeft dat zeker: traditioneel is de rechterflank uitgesproken pro-Israël, terwijl de linkerkant veel gevoeliger is voor argumenten die pro-Palestina zijn. Daarbij is het op eieren lopen, bij elke uitspraak.

  • Dat deed Kamervoorzitter Eliane Tillieux (PS) niet bepaald, gisterenmorgen voor de micro’s van Martin Buxant op RTL. Daarbij veroordeelde ze keihard de acties van Hamas, maar op de vraag of de reactie van Israël ook “van terroristische aard is”, aarzelt de Kamervoorzitter, en zegt ze: “Vanaf het moment dat de regels van het internationaal recht niet worden gerespecteerd, weet ik niet hoe ik terroristische daden moet omschrijven. Het is gewoon onaanvaardbaar.”
  • Die zin, uit een breder interview, ging in de loop van de dag een eigen leven lijden, met plots reacties van, uiteraard, Georges-Louis Bouchez (MR) op X. “Eliane Tillieux stelt een democratische staat gelijk aan een terroristische organisatie. En daar wordt niet op gereageerd. In wat voor land leven we? Hoe kan men voorzitter van het Parlement zijn en zulke schandelijke dingen zeggen?”. Ook van bij N-VA en Open Vld kwamen scherpe en verontwaardigde reacties op Tilleux.
  • Bij de opening van de Kamer, een paar uur later, eiste N-VA-fractieleider Peter De Roover dan ook duidelijkheid. Die herhaalde nog eens haar scherpe veroordeling voor Hamas, en daarmee was de kous af.
  • Maar de kloof in visie en aanpak is tegelijk voelbaar. In Antwerpen hield burgemeester Bart De Wever (N-VA) een moment om de Israëlische vlag te hijsen. Daarbij stelde hij ferm: “We staan in verdriet en afschuw om de slachtoffers van terreur. Men mag denken over de complexe problemen van het Midden-Oosten wat men wil. Maar vandaag is er maar één kant om te kiezen: dat is de kant van Israël. De kant van democratie, de kant van het licht. Tegen de krachten van tirannie en van de duisternis. Die hebben een lange arm. Van Teheran, van Hamas, van Hezbollah, die tot in de straten van Europa reikt.”
  • Daarop kwamen dan weer felle reacties, onder meer van Groen-fractieleider Wouter De Vriendt (Groen). “Vandaag is er maar één kant om te kiezen: dat is de kant van onschuldige burgers. Zowel in Israël als in Gaza. Want de ene misdaad rechtvaardigt de andere niet.” Dat had de boodschap van Bart De Wever moeten zijn.”
  • Overigens broeit er al een nieuwe rel: een betoging die vandaag gepland staat in Brussel, over de “oorlog in Gaza”, en “tegen het koloniaal geweld en de apartheid”, wordt mee ondersteund door de Ecolo-jongeren, de jongeren van PVDA, Comac (de studentenverenging van PVDA) en ook het ABVV, naast onder meer vzw Vrede.
  • In de tekst die daarbij circuleert, heeft men het over “glorie aan de martelaren”, en “een overwinning voor het Palestijnse verzet”. Onder meer de MR in Brussel reageert furieus: “Dit gaat om een terroristische daad met meer dan 1.000 doden. Kunnen de politieke verantwoordelijken ingrijpen hier?”, zegt David Leisterh (MR).
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.