Kamervoorzitster Eliane Tillieux (PS) heeft zichzelf wat aangedaan, door vorige week haar reglement te negeren.

Kamervoorzitster Eliane Tillieux (PS) heeft zichzelf wat aangedaan, door vorige week haar reglement te negeren.
Vlaams Belang-voorzitter Tom Van Grieken bij Kamervoorzitster Eliane Tillieux (PS) – Getty Images

Vorige week donderdag, tijdens een vraag van Tom Van Grieken (Vlaams Belang), belandde het reglement in de vuilbak voor Kamervoorzitter Tillieux, toen die plots Valerie Van Peel (N-VA) het woord gaf, tijdens een tussenkomst van de Vlaams Belang-voorzitter over heisa rond het tijdelijke vertrek van minister Meryame Kitir (Vooruit).

Een vervelende zaak voor zowat heel het halfrond toen, inclusief een woeste Van Grieken: regels zijn er om ze na te leven, of de deur gaat open voor veel meer miserie. Deze week al bleken de gevolgen.

Want tijdens een tussenkomst van Reccino van Lommel (hierboven al vermeld) over het dossier van de kernenergie, vroeg die aan premier De Croo “waarom die toestaat dat de wereldvreemde groenen het hele dossier blijven saboteren”. “Sluit Tinne Van der Straeten desnoods op en neem het dossier zelf in handen”, zo stelde de Belanger. Tillieux greep niet in, wat ze nochtans wel kan doen: beledigingen of bedreigingen aan het adres van een ander Kamerlid of een minister worden doorgaans geschrapt uit het verslag, en de voorzitter berispt de betrokken, met de vraag die woorden terug te nemen.

Dat Tillieux niets deed, schoot bij de groene fractie in het verkeerde keelgat. Fractieleider Gilles Vanden Burre (Ecolo) vroeg het woord, maar kreeg het niet. Na het vragenuurtje greep daarop de andere fractieleider, Wouter De Vriendt (Groen) naar z’n micro, en kreeg nu wel het woord van Tillieux. Hij was zichtbaar ontstemd: “Ik denk dat u een bepaalde opmerking van een lid hebt gemist. Ik hoop althans dat u die niet hebt gehoord, want u hebt immers niet gereageerd.”

In de wandelgangen ergert menig Kamerlid zich daar overigens aan: “Tillieux is meer bezig met haar telefoon dan te luisteren naar wat er gezegd wordt. Zo kan je geen debatten leiden”.

“Een parlementslid van het Vlaams Belang heeft hier opgeroepen om minister Van der Straeten op te sluiten. Ik vind dat een schandalige uitspraak die het fatsoen van een normaal democratisch debat overstijgt en aanzet tot geweld. Voor mij is het een Trumpiaanse uitspraak. Denk maar aan Trumps uitspraak ‘Lock her up. Ik wil u met aandrang vragen daartegen te reageren”, zo stelde De Vriendt.

Maar de Kamervoorzitter, die even zichtbaar niet mee was over wat het ging, bleef Oost-Indisch doof op de vraag van De Vriendt. Die ging door: “Vanden Burre vroeg daarnet het woord om onmiddellijk te reageren, maar dat stond u niet toe. Vorige week vroeg Van Peel aan u het woord tijdens de vragenronde en toen kreeg zij dat onmiddellijk. Ik weet niet op welke basis u tot die verschillende beslissingen komt, maar het zal alleszins niet op basis van het reglement zijn”, zo haalde die uit.

En opvallend: hij kreeg luid applaus van Vlaams Belang, die hij nochtans viseerde. Daar is men nog niet licht vergeten hoe Tillieux na Van Peel aan het woord te laten, vervolgens weigerde de spreektijd van voorzitter Van Grieken te verlengen. Die maakte zich daarbij zo kwaad dat hij weigerde van het spreekgestoelte te gaan. Een schorsing van de zitting moest de boel ontmijnen.

Tillieux probeerde zich te verdedigen, waarbij ze haar fout toegaf: “Mijnheer De Vriendt, vorige week was het inderdaad een probleem dat Van Peel kon onderbreken. Vandaag vraagt u, of Vanden Burre, om te kunnen onderbreken. Ik moet voor iedereen het reglement toepassen”, zo stelde ze.

Om daarna toch te proberen de heisa goed te praten: “Vorige week gebeurde dat in een bepaalde context, zoals u zeker en vast zult hebben gemerkt.” Het hele gedoe hielp alvast niet om de frustratie bij een pak Kamerleden over hun voorzitster weg te nemen.

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.