Kamer keurt meerwaardebelasting goed


Key takeaways

  • België hoopt met een meerwaardebelasting van 10 procent de staatskas elk jaar met 500 miljoen euro te vullen.
  • De wetgeving voorziet in vrijstellingen voor particuliere beleggers en belangrijke aandeelhouders, waardoor de impact ervan wordt getemperd.
  • De meerwaardbelasting was een belangrijk onderdeel van de overeenkomst voor de toetreding van Vooruit tot de regeringscoalitie.

De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft haar goedkeuring gegeven aan de meerwaardebelasting, wat een belangrijke verschuiving in het fiscale landschap van het land markeert. De wetgeving, onder leiding van minister van Financiën Jan Jambon van de N-VA, kreeg steun van een brede coalitie, waaronder meerderheids- en oppositiepartijen zoals de PS en de PVDA. Vlaams Belang, Anders en DéFI stemden tegen de maatregel, terwijl Ecolo-Groen zich onthield.

Regeringsakkoord

De belasting was een belangrijke voorwaarde voor Vooruit, de Vlaamse socialistische partij, om toe te treden tot de regeringscoalitie. Naar verwachting zal de belasting, eenmaal volledig ingevoerd, jaarlijks naar schatting 500 miljoen euro opleveren. Opvallend is dat de belasting dankzij een door de regering bedachte overgangsregeling al sinds 1 januari van kracht is.

De taks bedraagt in het algemeen 10 procent van de winst die wordt gerealiseerd bij de verkoop van financiële instrumenten. Om de impact op particuliere beleggers te verzachten, is er een jaarlijkse vrijstelling ingesteld. Die vrijstelling bedraagt 10.000 euro per persoon of 20.000 euro voor gehuwde paren onder het stelsel van gemeenschap van goederen.

Cumulatie van vrijstellingen

Bovendien kunnen beleggers die ervoor kiezen hun activa niet te verkopen en zo het realiseren van een winst vermijden, elk jaar 1.000 euro extra opbouwen voor die vrijstelling, tot een maximum van 15.000 euro voor individuen of 30.000 euro voor echtparen.

De wetgeving bevat ook bepalingen voor beleggers die aanzienlijke belangen in bedrijven hebben. Degenen die ten minste 20 procent van een bedrijf bezitten, komen in aanmerking voor een vrijstelling op de eerste tranche van 1 miljoen euro per periode van vijf jaar. Voor bedragen die die drempel overschrijden, geldt een progressief belastingtarief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.