Key takeaways
- Duizenden buitenlanders zijn zowel Israël als Iran ontvlucht vanwege het escalerende conflict.
- China heeft met succes meer dan 1.600 burgers uit Iran geëvacueerd en nog eens enkele honderden uit Israël.
- De Europese Unie coördineert de noodhulpinspanningen en helpt bij de evacuatie van ongeveer 400 mensen uit Israël via Jordanië en Egypte.
Het escalerende conflict tussen Israël en Iran heeft geleid tot een massale uittocht van buitenlanders uit beide landen. Nu het luchtruim in het hele Midden-Oosten effectief gesloten is vanwege de aanhoudende aanvallen, nemen landen hun toevlucht tot alternatieve evacuatiemethoden, waaronder vervoer over land en over zee.
Duizenden zijn al gevlucht sinds het conflict vorige week uitbrak toen Israël verrassingsraketaanvallen op Iran uitvoerde. Bulgarije, bijvoorbeeld, heeft zijn diplomatieke staf overgeplaatst van Teheran naar Baku, Azerbeidzjan, en heeft de activiteiten op zijn ambassade in Iran tijdelijk opgeschort. Een groep van 89 Bulgaarse burgers werd per vliegtuig geëvacueerd van Israël naar Sofia, Bulgarije, samen met burgers uit verschillende andere landen, waaronder Slovenië, de VS, België, Albanië, Kosovo en Roemenië. Ze werden per bus over de grens vervoerd van Israël naar Sharm el-Sheikh, Egypte, voordat ze aan boord gingen van hun vlucht.
China evacueert meer dan 1.600 burgers uit Iran en Israël
China is ook actief bezig geweest met het evacueren van zijn burgers en heeft met succes meer dan 1.600 onderdanen uit Iran en enkele honderden onderdanen uit Israël geëvacueerd. Het Chinese Ministerie van Buitenlandse Zaken beloofde voortdurende steun voor de veilige repatriëring van alle overgebleven Chinese burgers. Aell Huang, een Chinees die in Isfahan, Iran woont, beschreef zijn ervaring als verontrustend, waarbij hij wees op de constante dreiging van explosies en burgerslachtoffers. Hij en een groep vrienden huurden een auto en reisden naar Azerbeidzjan, waar ze samen met vele andere Chinese staatsburgers bijna 12 uur moesten wachten bij de grensovergang.
Reactie van de Europese Unie
De Europese Unie heeft een belangrijke rol gespeeld bij het coördineren van de noodhulp binnen haar lidstaten en heeft geholpen bij de evacuatie van ongeveer 400 mensen uit Israël via Jordanië en Egypte. De EU biedt ook financiële steun voor deze evacuaties en dekt tot 75 procent van de transportkosten. Verschillende lidstaten, waaronder Slowakije, Litouwen, Griekenland en Polen, hebben om hulp gevraagd bij de evacuaties uit het Midden-Oosten.
Invloed op toerisme en bevolkingsverplaatsingen
In Israël zelf heeft het Ministerie van Toerisme verzoeken om hulp ontvangen van ongeveer 22.000 toeristen die het land wilden verlaten, op een totaal van ongeveer 38.000 bezoekers die momenteel in Israël zijn. Duizenden Israëlische staatsburgers die in het buitenland gestrand waren, zijn dagelijks naar huis teruggekeerd, met 21 vliegtuigen die hen terugbrachten sinds het begin van de luchtaanvallen op Iran. Gegevens van de Bevolkings-, Immigratie- en Grensautoriteit wijzen op een aanzienlijke stroom van mensen die tussen 13 en 19 juni Israël binnenkwamen en verlieten, waarbij de meeste aankomsten en vertrekken over land plaatsvonden.

