Iran sceptisch over nieuwe nucleaire gesprekken met VS


Key takeaways

  • De Iraanse leider Ayatollah Ali Khamenei toonde zich sceptisch over nucleaire gesprekken met de VS.
  • Teheran houdt vol dat het nucleaire programma alleen voor vreedzame doeleinden is.
  • De eisen van de VS over uraniumverrijking worden als “buitensporig en schandalig” beschouwd.

Onderhandelingen tussen Iran en de Verenigde Staten

De Iraanse leider Ayatollah Ali Khamenei heeft zich sceptisch uitgelaten over de uitkomst van de nucleaire gesprekken met de Verenigde Staten en noemde de eisen van de VS met betrekking tot uraniumverrijking “buitensporig en schandalig”. Hij benadrukte dat Washington tijdens de onderhandelingen geen onredelijke eisen moet stellen. Hoewel een vijfde gespreksronde in Rome werd verwacht, blijven er spanningen bestaan tussen Iran en de VS over de kwestie van de nucleaire verrijking.

Irans standpunt over nucleaire verrijking

Majid Takht-Ravanchi, de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat de besprekingen waarschijnlijk zouden mislukken als de VS erop staan dat Iran stopt met het verrijken van uranium in eigen land. Teheran houdt vol dat zijn nucleaire programma alleen voor vreedzame doeleinden is. Een andere Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Kazem Gharibabadi, bevestigde dat Iran een voorstel van de Verenigde Staten had ontvangen en aan het analyseren was.

Verenigde Staten waarschuwen Iran

De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran al eerder gewaarschuwd om snel te handelen of zware gevolgen te verwachten. Hij heeft herhaaldelijk gedreigd met militaire actie en zware sancties tegen Iran, tenzij ze een compromis bereiken over hun nucleaire programma. Tijdens zijn vorige presidentschap trok Trump de VS terug uit de nucleaire overeenkomst tussen Iran en wereldmachten uit 2015, die strenge beperkingen had opgelegd aan de verrijkingsactiviteiten van Iran in ruil voor het opheffen van internationale sancties. Trump bekritiseerde de overeenkomst als bevooroordeeld ten opzichte van Iran en stelde vervolgens opnieuw ingrijpende Amerikaanse sancties in. Als reactie daarop verhoogde Iran zijn verrijkingsactiviteiten.

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.