Key takeaways
- De inflatie in Frankrijk vertraagde tot 0,9 procent in oktober.
- De voedselinflatie daalde tot 1,3 procent, door lagere prijzen voor verse producten, maar in andere categorieën zoals zuivel en vlees was er een lichte stijging.
- De diensteninflatie bleef stabiel op 2,4 procent, terwijl de prijzen voor industrieproducten licht daalden.
Frankrijk zag een lichte vertraging van de inflatie in oktober, tot 0,9 procent j-o-j. Volgens het Franse Nationale Instituut voor Statistiek en Economische Studies (INSEE) volgt de vertraging op een stijging van 1,2 procent in september en is het te wijten aan lagere energie- en voedselprijzen.
Prijsaanpassingen
INSEE heeft zijn oorspronkelijke raming licht naar beneden bijgesteld met 0,1 punten in vergelijking met de voorlopige cijfers die eind oktober gepubliceerd werden. Op jaarbasis daalden de prijzen van aardolieproducten, zoals diesel, met een meer uitgesproken daling van de benzineprijzen (-1,9 procent vergeleken met -0,4 procent). De elektriciteitsprijzen daalden ook iets sneller (-13,8 procent na -13,7 procent).
De stijging van de gasprijzen matigde ook aanzienlijk (+1,1 procent vergeleken met +6,4 procent de maand ervoor), terwijl de tabaksprijzen op jaarbasis stegen (+4,1 procent).
Voedselinflatie
De daling van de voedselinflatie (1,3 procent vergeleken met 1,7 procent) is volgens INSEE “uitsluitend” te danken aan een daling van de prijzen van verse producten, met name groenten, en een vertraging van de stijging van de prijzen van vers fruit (+1,7 procent vergeleken met +2,4 procent). Exclusief deze producten steeg de voedselinflatie echter licht (+1,8 procent vergeleken met +1,7 procent). Dit was grotendeels te danken aan een verdere stijging van de prijzen van melk, kaas, eieren en vlees.
Aan de andere kant merkt INSEE een vertraging op van de prijzen voor suiker, jam, honing, chocolade en snoepgoed (+5,1 procent vergeleken met +5,4 procent), evenals voor niet-alcoholische dranken (+9,3 procent vergeleken met +9,5 procent).
Industrieproducten
De prijzen voor industrieproducten daalden in oktober ook met 0,5 procent j-o-j (vergeleken met -0,4 procent in september). Dit had vooral gevolgen voor kleding en schoenen, waar de jaar-op-jaar prijsstijging vertraagde (+0,3 procent vergeleken met +0,6 procent), evenals voor voertuigen (+0,4 procent vergeleken met +0,9 procent).
INSEE noteert ook een meer uitgesproken daling van de prijzen voor sportuitrusting (-1,6 procent vergeleken met -0,9 procent) en een kleinere daling voor grote huishoudelijke apparaten (-2,4 procent vergeleken met -3,2 procent).
Dienstensector
De prijsinflatie in de dienstensector bleef stabiel op 2,4 procent j-o-j, net als in september, dankzij een sterke opleving van de prijzen van communicatiediensten (+2 procent vs. -1,4 procent), terwijl de transportprijzen minder sterk daalden dan in september (-1,8 procent vs. -2 procent).
De prijzen voor verzekeringsdiensten vertraagden ook op jaarbasis (+2,8 procent vergeleken met +3 procent), net als de prijzen voor accommodatie (+3,2 procent vergeleken met +3,4 procent) en culturele en recreatieve diensten (+2,4 procent vergeleken met +2,5 procent). (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

