Wat heeft de toekomst in petto voor de huurlingen van Wagner in Afrika na de mislukte coup?

Wat heeft de toekomst in petto voor de huurlingen van Wagner in Afrika na de mislukte coup?
(Photo by Barbara DEBOUT / AFP) (Photo by BARBARA DEBOUT/AFP via Getty Images)

Niemand weet waar Jevgeni Prigozjin zich bevindt of wat hij van plan is: sommigen zeggen dat hij in Sint-Petersburg is, terwijl hij in ballingschap in Wit-Rusland zou moeten leven. De Russische media schilderen hem af als een ordinaire maffioso. Zijn mannen lijken niet beter geïnformeerd en maken zich ongetwijfeld zorgen over de toekomst van hun carrière.

Waarom is dit belangrijk?

De huurlingen van Wagner zijn voor Moskou actief in verschillende Afrikaanse landen. Die landen maken zich nu zorgen over het behoud van hun contracten met die privémilitie na de mislukte opstand in juni.

In het nieuws: Volgens Jeune Afrique zal een aanzienlijk deel van de troepen van Wagner die zijn ingezet in de Centraal-Afrikaanse Republiek terugkeren naar Moskou. De Franstalige nieuwssite heeft het over 500 tot 600 huurlingen die eerder werden ingezet vanuit de steden Birao, Sido en Batangafo.

Loyaal aan Poetin

  • Er zouden enkele zaken wijzigen aan de top. Jeune Afrique meldt op basis van enkele bronnen dat de lokale commandant Vitali Perfilev mogelijk wordt vervangen door iemand “die meer op één lijn ligt met het Russische ministerie van Defensie”. Tussen de 800 en 900 andere huurlingen zouden dus in het land gestationeerd blijven, waar ze zorgen voor de veiligheid van de regering en strategische mijnen, terwijl ze vechten tegen verschillende gewapende groepen.
  • Met het oog op de huidige machtsovername door Moskou hebben Mali en de Centraal-Afrikaanse Republiek aangegeven dat ze loyaal zijn aan de Russische dictator Vladimir Poetin. “We hebben nooit contact gehad met particuliere militaire bedrijven”, vertelde Sylvie Baïpo Témon, de Centraal-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, aan de krant Le Monde. Die boodschap is nauwelijks overtuigend, gezien de diepe wortels van Wagner in de Centraal-Afrikaanse Republiek.

Ondanks de mislukte opstand van Prigozjin, blijft Wagner een essentieel instrument in het Russische invloedsnetwerk, vooral op het Afrikaanse continent. Die soldaten zorgen voor de stroom strategische grondstoffen naar Rusland en consolideren tegelijkertijd bevriende regimes, die soms de voorkeur geven aan de Russen boven de hulp van westerse troepen, zoals vorig jaar in Mali. “De Wagner-groep zou, zelfs met een naamsverandering, in de nabije toekomst in Afrika moeten blijven”, zegt John Lechner, een onafhankelijke onderzoeker die door het Franse dagblad werd geïnterviewd.

Wagner.inc

  • Volgens het Global Initiative against Transnational Organised Crime beschikt de Wagner-militie over een netwerk van bedrijven in de Centraal-Afrikaanse Republiek. Die dienen niet enkel als dekmantel om malafide praktijken te verbergen.
  • In de Centraal-Afrikaanse Republiek zouden die bedrijven min of meer legaal handelen in mineralen en kostbare houtsoorten. De groep controleert ook brouwerijen en wodkadistilleerderijen. Dat alles zorgt voor een aanzienlijke bijdrage aan de lokale economie en brengt geld in het laatje. Een model dat gelijkenissen vertoont met de sociale controle die drugshandelaren uitoefenen over bepaalde regio’s in Zuid-Amerika.
  • Dat maakt het natuurlijk makkelijker voor Russische bedrijven om de Afrikaanse economie te betreden, zoals in Soedan met het mijnbouwbedrijf M Invest en zijn dochter Meroe Gold, een van de grootste goudproducenten van Afrika. De kers op de taart, zoals opgemerkt door BBC, is dat M Invest volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën eigendom is van een zekere Prigozjin.
  • Net als in Mali en Libië werkt de aanwezigheid van huurlingen als een afschrikmiddel voor westerse strijdkrachten, wat erg handig is voor lokale staatshoofden die geen al te grote fan zijn van democratische processen, zoals regelmatige verkiezingen. Dat alles stelt het Kremlin in staat om de voormalige invloedssferen van de westerse mogendheden in te palmen en zich te verzekeren van steun en afzetmarkten in de Afrikaanse landen.

Conclusie: Wagner blijft dus van cruciaal belang voor Rusland. De privémilitie zal blijven bestaan, gereorganiseerd en ongetwijfeld met nieuwe leiders, op de middellange termijn. We zitten dichter bij een herstructurering dan bij een zuivering.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.