Key takeaways
- De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof beperkt de mogelijkheden van president Donald Trump om tarieven te heffen om niet-economische redenen.
- India zal waarschijnlijk Russische olie blijven importeren, zij het mogelijk in kleinere hoeveelheden.
De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof, waarin de invoerheffingen van president Donald Trump ongeldig worden verklaard, heeft zijn handelsbeleidsopties aanzienlijk beperkt, waardoor India mogelijk zijn aankopen van Russische olie kan voortzetten. Dat meldt CNBC. Analisten suggereren dat India weliswaar zijn afhankelijkheid van Russische olie zou kunnen verminderen, maar dat een volledige stopzetting onwaarschijnlijk is.
Gegevens tonen aan dat import voortduurt
Uit gegevens van energieleverancier Kpler blijkt dat India in 2025 gemiddeld 1,71 miljoen vaten Russische olie per dag importeerde. In februari daalde de import echter tot 1,16 miljoen vaten per dag. Hoewel het nog te vroeg is om de cijfers voor maart en april te beoordelen, wijzen marktindicaties erop dat Indiase raffinaderijen hebben geaarzeld om leveringen van Russische olie voor april te boeken na een recente handelsovereenkomst tussen de Verenigde Staten en India.
De uitspraak van het Hooggerechtshof beperkt in feite het vermogen van Trump om tarieven op te leggen om niet-economische redenen, zoals de aankoop van Russische olie door India. Die ontwikkeling creëert ruimte voor India om tussen de 800.000 en 1 miljoen vaten Russische ruwe olie per dag te blijven importeren.
Gespannen relaties
De aankoop van Russische olie door India was vorig jaar een twistpunt dat de betrekkingen tussen de VS en India onder druk zette. In augustus legde Trump een tarief van 25 procent op Indiase goederen op, waarbij hij India beschuldigde van steun aan de Russische oorlogsinspanningen in Oekraïne. Dit extra tarief, in combinatie met de bestaande tarieven, resulteerde in een totaal tarief van 50 procent op Indiase export naar de VS, het hoogste van alle handelspartners van de VS.
Een tussentijdse handelsovereenkomst verlaagde het tarief vervolgens tot 18 procent. In het uitvoeringsbesluit van Trump tot intrekking van het strafheffingstarief werd vermeld dat India zich ertoe verbond de directe of indirecte invoer van Russische olie stop te zetten en energieproducten uit de VS te kopen. In de gezamenlijke verklaring waarin de overeenkomst werd aangekondigd, werd echter niet expliciet vermeld dat India zich ertoe verbond de aankoop van Russische olie te verminderen.
Prioriteit voor kosteneffectiviteit
Economen wijzen erop dat de energiestrategie van India prioriteit geeft aan kosteneffectiviteit en diversificatie van leveranciers. Als gevolg daarvan achten zij het onwaarschijnlijk dat Amerikaanse ruwe olie de Russische olie in significante mate zal vervangen.
Na de uitspraak van het Hooggerechtshof tegen de IEEPA-tarieven heeft Trump een wereldwijd importtarief ingesteld op grond van de Trade Act van 1974. Het tarief, dat aanvankelijk was vastgesteld op 10 procent, werd later verhoogd tot 15 procent. In een memo van de Amerikaanse douane en grensbewaking werd echter verduidelijkt dat het definitieve tarief 10 procent bedraagt.
Handelsbesprekingen uitgesteld
De Indiase onderhandelaars hebben hun bezoek aan Washington om de voorlopige handelsovereenkomst af te ronden uitgesteld, zodat beide partijen de tijd hebben om de recente ontwikkelingen te beoordelen. Analisten suggereren dat de VS, gezien de uitspraak van de rechtbank en de invoering van wereldwijde tarieven, India wellicht niet onder druk zal zetten om de invoer van Russische olie te verminderen, vooral gezien de mogelijke gevolgen voor de aanzienlijke Amerikaanse energie-export naar India.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

