Franse luxe-export keldert door Amerikaanse invoerheffingen


Key takeaways

  • De invoerheffingen van Amerikaans president Donald Trump en een verzwakkende Amerikaanse dollar hebben de Franse export van luxegoederen eind 2025 aanzienlijk geschaad.
  • Dalende prijzen voor champagne en wijn versterkten de exportdaling, wat de impact van het aanhoudende handelsconflict nog eens extra benadrukte.
  • De neergang had vooral gevolgen voor de Amerikaanse markt, aangezien de Franse export naar andere landen relatief stabiel bleef.

De Franse export van luxegoederen zoals champagne en parfum kende eind 2025 een aanzienlijke daling. Deze terugval werd grotendeels toegeschreven aan de invoerheffingen van president Trump op Europese producten en een verzwakkende Amerikaanse dollar. Uit gegevens van de Franse douane bleek een scherpe daling van de verzendingen: sterke drank daalde met 47 procent, wijn met 39 procent en parfums en cosmetica met 25 procent.

Impact buiten de invoerheffingen om

Hoewel een deel van de daling kan worden verklaard door het feit dat bedrijven eerder in het jaar hun export hebben versneld om de verwachte invoerheffingen te ontlopen, bleven de handelscijfers voor het laatste kwartaal aanzienlijk lager dan in voorgaande jaren.

Opvallend is dat het rapport benadrukte dat de Franse wijnexport naar andere wereldmarkten stabiel bleef en dat de daling van de export van sterke drank buiten de VS veel kleiner was.

Dalende prijzen

Een aanzienlijk deel van de daling kan worden toegeschreven aan de dalende prijzen voor Franse goederen op de Amerikaanse markt. De kosten van naar de VS verscheepte champagne daalden in de tweede helft van 2025 met 20 procent.

De export van Franse wijnen en champagne naar de VS is een twistpunt geworden in het lopende handelsconflict, vooral nadat president Trump vorige maand een tarief van 200 procent op deze producten voorstelde. In reactie hierop veroordeelde de Franse minister van Handel, Nicolas Forissier, dergelijke dreigementen als onaanvaardbaar en beloofde hij dat Europa wraak zou nemen als de tarieven zouden worden ingevoerd. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.