Key takeaways
- Drie grote Europese lucht- en ruimtevaartbedrijven zijn van plan hun satellietactiviteiten samen te voegen om een sterkere concurrent voor SpaceX te creëren.
- De fusie is bedoeld om de uitdaging van goedkope leveranciers zoals Starlink aan te gaan door middelen en expertise te combineren.
- De onderhandelingen zijn vastgelopen, maar de bedrijven gaan verder met een raamovereenkomst waarvoor nog verdere goedkeuringen nodig zijn.
Drie grote Europese lucht- en ruimtevaartbedrijven – Leonardo, Airbus en Thales – hebben volgens bronnen van Reuters een voorlopige overeenkomst bereikt om hun satellietactiviteiten samen te voegen. De stap komt na meer dan een jaar onderhandelen om een nieuwe entiteit te creëren die kan concurreren met wereldwijde spelers zoals SpaceX, geleid door Elon Musk.
Goedkope leveranciers tegengaan
De voorgestelde fusie, met een geschatte waarde van ongeveer 10 miljard euro, is bedoeld als antwoord op de groeiende uitdaging van goedkope satellietaanbieders zoals Starlink. De deal zou de verlieslatende satellietdivisie van Airbus combineren met die van Thales Alenia Space en Telespazio, die beide momenteel in handen zijn van het Franse Thales en het Italiaanse Leonardo.
De onderhandelingen zijn op verschillende obstakels gestuit, waaronder meningsverschillen over bestuursstructuren, waardering en de verdeling van banen en technologieën tussen Frankrijk en Italië. De recente politieke onrust in Frankrijk zou de zaken ook ingewikkelder hebben gemaakt.
Ondanks deze moeilijkheden zijn de bedrijven naar verluidt dicht bij het sluiten van een kaderovereenkomst, die nog moet worden goedgekeurd door de raad van bestuur en de regelgevende instanties. Het mededingingsonderzoek van de Europese Commissie is een belangrijke hindernis. Eerdere pogingen om de satellietbedrijven te fuseren werden gedwarsboomd door antitrustproblemen en nationale rivaliteiten.
Druk neemt toe voor consolidatie
De opkomst van Starlink en de groeiende vraag naar kleinere, meer betaalbare satellieten zet de Europese bedrijven echter onder druk om te consolideren of het risico te lopen marktaandeel te verliezen. Het kan twee jaar duren voordat de voorgestelde fusie een feit is, maar deze eerste overeenkomst is een belangrijke eerste stap.
De overeenkomst toont het veranderende landschap van de ruimtevaartindustrie, waar innovatieve spelers zoals SpaceX de traditionele modellen ontwrichten. Nu de vraag naar satellietdiensten toeneemt door toepassingen in communicatie, aardobservatie en wetenschappelijk onderzoek, willen Europese bedrijven hun positie versterken door middel van samenwerking en innovatie.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

