Een diplomatiek incident dreigt met het Verenigd Koninkrijk, over de levering van materiaal voor het Britse leger. Dat zit de Britten bijzonder diep, zelfs in die mate dat ze er een aantal bestellingen van wapens bij Belgische fabrikanten waaronder FN Herstal aan het herbekijken zijn: “Bijzonder vervelend dus voor onze premier De Croo”, zo bevestigt men in regeringskringen.
De essentie: Het opvallende nieuws werd vanmorgen gebracht door LN24-journalist Martin Buxant, en wordt bevestigd. Meer zelfs: het leidde ook vanmorgen opnieuw tot verhitte scènes in de kern, die net bijeenzat.
- Alles draait om een uitvoervergunning voor machines die gebruikt worden voor het onderhoud van het Brits nucleair militair materiaal. Die machines worden gemaakt door een Belgisch bedrijf, dat in Vlaanderen gevestigd is, en dat als enige ter wereld dergelijke know how heeft: de Britten kunnen dus niet elders gaan shoppen. Voor de Brexit was daar geen enkel probleem over, binnen de EU kan alles geëxporteerd worden. Maar sinds de Britten uit de EU stapten, zijn vergunningen nodig.
- “Vlaanderen heeft die vergunningen geleverd, voor zo’n zogenaamd ‘dual use’ toestel, dat dus ook militair kan ingezet worden, en daarvoor ook zal gebruikt worden. Maar het federale niveau moet ook zo’n vergunning leveren. En Ecolo flipt op alles wat met wapens te maken heeft, en dus ook deze keer: zij weigeren om aan een bondgenoot van de NAVO te leveren”, zo is bij een hoge regeringsbron te horen.
De details: De timing zat daarbij ook verkeerd, voor het dossier.
- Die vergunning werd besproken begin deze maand, op 9 november. En net toen besliste de kern van Vivaldi om de minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib (MR) toch naar Qatar te sturen om een wedstrijd van de Rode Duivels bij te laten wonen. Dat zal ze deze week doen, al moet ze het er dan ook wel over de mensenrechten hebben, en de penibele werkomstandigheden van de bouwvakkers die de stadia bouwden.
- Maar die beslissing was toen zeer tegen de zin van Ecolo, die dat bezoek uiteindelijk moesten slikken. En net op diezelfde kern ging het ook over het toestaan van de uitvoer van nucleair materiaal voor de Britse defensie. Een brug te ver, voor Ecolo, die de levering dus blokkeerden. Voorlopig wil niemand bij Groen of Ecolo commentaar kwijt.
- Maar dat het verhaal lekt, heeft te maken met de verontwaardiging bij de andere regeringspartners: “Zijn wij de bondgenoten van de Britten of niet?”, zo vragen die zich af. En men wijst op de diplomatieke druk van de Britten: verschillende wapenleveringen zouden ter discussie staan, vanuit Belgie.
Het dossier leidde opnieuw tot een felle discussie, vanmorgen in de kern, met diezelfde partijen aan tafel: wie heeft hier een dergelijk ‘classified’ verhaal gelekt, over zulk een gevoelig thema? Alles wees in één richting: de MR, die al langer op voet van oorlog leven met Ecolo.
MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez was er in elk geval als de kippen bij om te reageren, op Twitter:
“Ecolo moet staats- en verantwoordelijkheidheidszin krijgen. Weigeren om aan Groot-Brittannië materiaal te verkopen, is gigantische dogmatische dwaasheid. Onaanvaardbaar om België belachelijk te blijven maken. De ecologisten moeten zich herpakken.”
Mr-voorzitter Georges-Louis Bouchez
Binnen de kern zou MR-vicepremier David Clarinval onder druk gezet zijn, om Bouchez aan te manen zijn tweet in te trekken. Maar die denkt daar niet aan.
Vooral voor premier De Croo dus opnieuw kopzorgen: “Hoe gaat hij dit nu oplossen, want Ecolo lijkt op dat vlak echt onbeweegbaar”, zo vraagt men zich elders in de regering af.