Veel Belgen verwachten dat hun levensstandaard in de komende dertig jaar op hetzelfde niveau zal blijven of verslechteren. Slechts één op de vier landgenoten verwacht een verbetering. Dat blijkt uit een rondvraag van de onafhankelijke adviseur Immotheker Finotheker, in samenwerking met het onderzoeksbureau iVOX.
Key takeaways
- Bijna de helft van de Belgen (44%) verwacht dat hun levensstandaard zal verbeteren tegen 2055.
- De Belgen maken zich ook zorgen over wat de toekomst in petto heeft voor hun (klein)kinderen). 85 procent vreest dat het voor hun nageslacht moeilijk zal zijn om een huis te kopen zonder hulp van ouders of familie, of een erfenis.
- Voorts blijkt dat bijna zeven op de tien Belgen ervan overtuigd zijn dat de overheid hen een waardig pensioen zal geven.
In het nieuws: 44 procent van de Belgen verwacht dat hun financiële situatie zal verslechteren tegen 2055, leert een bevraging van Immotheker Finotheker bij 1.500 Belgen ons. 32 procent gaat uit van een status quo.
- Slechts één op de vier Belgen verwacht dat hun levensstandaard de komende dertig jaar zal verbeteren.
- Vooral de jongeren zijn optimistisch over hun financiële toekomst. Zo denkt maar liefst 49 procent van de deelnemers jonger dan 35 jaar dat hun levensstandaard de komende dertig jaar zal stijgen.
- Opvallend is ook dat mannen positiever zijn dan vrouwen, en mensen zonder kinderen optimistischer dan gezinnen mét kinderen.
- Voorts blijkt uit de rondvraag dat 49 procent van de deelnemende Belgen zich zorgen maakt over het financiële plaatje als het inkomen van hun partner zou wegvallen.
- “Dat is een wake-upcall”, zegt John Romain, directeur en oprichter van Immotheker Finotheker. “We leven in gezinnen waar vaak twee inkomens nodig zijn om de eindjes aan elkaar te knopen. Het verlies van één inkomen kan alles op losse schroeven zetten.”
Belgen vrezen dat het in de toekomst praktisch onmogelijk wordt om een huis te kopen
Ook dit: Het onderzoek toont ook aan dat veel Belgen (85%) vrezen dat het voor hun (klein)kinderen moeilijk zal zijn om een huis te kopen zonder hulp van ouders of familie, of een erfenis.
- “In 2021 trokken we al aan de alarmbel”, blikt Romain terug. “Uit ons onderzoek van toen bleek dat de aankoop van een eigen huis voor twee derde van de 21- tot 35-jarigen een onbereikbare droom is. Intussen denkt de grote meerderheid dat het alleen maar moeilijker wordt om een eerste woning te kopen.”
- De Belgen zien wel oplossingen, zoals tiny houses, kangoeroewoningen, co-housing en huurkoop.
- 74 procent van de respondenten ziet minstens een van deze alternatieve woonvormen doorbreken. Vooral co-housing heeft toekomst.
- 70 procent denkt dat samenwonen met meerdere generaties onder één dak een van de weinige betaalbare oplossingen zal worden.
- “Uiteindelijk wil iedereen een dak boven hun hoofd. Verschillende generaties onder één dak is nog steeds de norm in veel landen, en het ziet ernaar uit dat het ook in onze streken opnieuw populairder zal worden. Dat hoeft niet eens een negatieve evolutie te zijn, integendeel”, zegt Romain.
Geen vertrouwen in waardig wettelijk pensioen
Opgemerkt: Tot slot blijkt uit de rondvraag van Immotheker Finnotheker dat veel Belgen zich zorgen maken over hun pensioen.
- 67 procent gelooft niet dat de overheid hen een waardig pensioen zal geven.
- “Steeds meer mensen beseffen dat ze zelf initiatief moeten nemen”, stelt Romain. “Maar niet iedereen heeft daar de kennis voor.” Zo blijkt uit het onderzoek van de adviseur dat 64 procent van de Belgen niet weet hoeveel geld ze opzij moeten zetten voor een zorgeloze oude dag.
- Die onzekerheid verdeelt de meningen over wie verantwoordelijk is voor een degelijk pensioen. Terwijl 51 procent van de Belgen vooral naar zichzelf kijkt, is dit percentage hoger bij Franstaligen (60%) dan bij Nederlandstaligen (43%), die vooral op de overheid rekenen.
- Iets meer dan de helft (54%) van de Belgen zou in de eerste plaats aankloppen bij hun bank voor financieel advies op lange termijn. Slechts 11 procent kiest voor een adviseur, 9 procent overweegt AI, en amper 7 procent zou vertrouwen op een onafhankelijke makelaar. Bijna één op de vijf Belgen (18%) zou zelfs helemaal niemand raadplegen.
- “We zitten met een adviesprobleem”, merkt Romain op. “Om consumenten effectief de weg naar een onafhankelijk financieel adviseur te laten vinden, moeten ze eerst de waarde van onafhankelijk financieel advies zélf begrijpen en weten wat er voor hen inzit. Onafhankelijk financieel advies gaat niet over snelle winst, maar over vrijheid van keuze, inzicht, bewustwording en gemoedsrust. Het helpt mensen hun financiële toekomst bewust vorm te geven, keuzes af te wegen en met meer vertrouwen vooruit te kijken.”
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven op zijn dagelijkse nieuwsbrief.