Donald Trump regelt last-minute ontmoeting met Volodymyr Zelensky maar is duidelijk niet van plan Oekraïne veel te steunen

Donald Trump regelt last-minute ontmoeting met Volodymyr Zelensky maar is duidelijk niet van plan Oekraïne veel te steunen
Donald Trump en Volodymyr Zelensky – Getty Images

Amerikaans presidentskandidaat Donald Trump zal dan toch een ontmoeting hebben met Oekraïens president Volodymyr Zelensky. De ontmoeting komt er nadat Trump tijdens een campagnerally uithaalde naar Oekraïne en de regering-Zelensky.


Key takeaways

  • Zelensky had aangedrongen om Trump te ontmoeten, dat gaat ondanks eerdere twijfels toch gebeuren.
  • Trump heeft stevige kritiek geuit op Zelensky: hij zou het vredesproces in de weg staan.
  • Trumps tegenkandidaat Kamala Harris haalde op haar beurt dan weer uit naar Trump en zijn uitspraken over vrede.

In het nieuws: Volodymyr Zelensky zal Donald Trump vrijdag ontmoeten in New York, in de Trump Tower.

  • Donald Trump gaat in op een uitnodiging om Volodymyr Zelensky op het laatste nippertje te ontmoeten. Dat vertelde hij donderdagavond aan de verzamelde pers. Daarbij herhaalde hij eerdere uitspraken dat het hem wel zou lukken om “vrij snel een deal te sluiten” tussen Zelensky en de Russische president Vladimir Poetin.
  • Trump weigerde categoriek om verdere details te geven over zijn beoogde methodiek. Hij wilde ook niet ingaan op de vraag of Oekraïne grondgebied zou moeten afstaan aan Rusland. Poetin kwam al met een eenzijdig vredesplan, waarin Oekraïne zijn troepen zou terugtrekken en het gebied dat Rusland al innam, op diende te geven.
  • Zelensky had aangedrongen op een gesprek, gaf Trump mee. Hij toonde reporters een sms die hij via de Oekraïense ambassade had doorgekregen. Daarin liet Zelensky weten dat hij een gesprek tussen hemzelf en Trump belangrijk vond “om een persoonlijk contact te hebben en elkaar voor de volle 100 procent te begrijpen”. Eerder gingen kenners er nog van uit dat een ontmoeting niet zou plaatsvinden.

De context: De ontmoeting komt er nadat Trump zware kritiek leverde op Zelensky.

  • Trump had woensdag tijdens een campagnemeeting in North Carolina zwaar uitgehaald naar Zelensky. “We blijven miljarden dollars geven aan een man die weigert om een deal te sluiten”, begon de oud-president. Volgens Trump zou “eender welke deal, zelfs de slechtste deal, beter zijn dan wat we nu hebben”.
  • Hij vervolgde de verwijten door te zeggen dat Oekraïne “maar een klein beetje had moeten opgeven en iedereen zou nog leven”. Trump is duidelijk van mening dat Zelensky beter was ingegaan op het aanbod van Rusland. De regering-Zelensky heeft altijd categoriek geweigerd om land af te staan.
  • Trump gebruikte het conflict ook als tegenstelling tussen hem en de Democraten, als onderdeel van zijn presidentscampagne. “De Democraten zullen niet tevreden zijn totdat ze Amerikaanse kinderen naar Oekraïne sturen” was het beeld dat hij de toehoorders voorhield. “Dat is wat ze proberen te doen. En de Amerikaanse vaders en moeders willen niet dat hun kinderen gaan vechten in Oekraïne en Rusland. We gaan onze soldaten niet laten sterven aan de andere kant van de oceaan”.

“Grondgebied afstaan is onacceptabel”

Ook genoteerd: Tegelijkertijd gebruikt ook Trumps uitdager Kamala Harris Oekraïne als campagnestandpunt.

  • Amerikaans vicepresident Kamala Harris, de kandidaat voor de Democraten, heeft ook een ontmoeting met Zelensky op het programma staan. In de aanloop daarnaartoe zei ze Oekraïne “niet-aflatende steun” toe.
  • Ze haalde uit naar Trump: elk voorstel waarbij Oekraïne grondgebied zou moeten opgeven is volgens haar “gevaarlijk en onacceptabel”. Ze noemde Trump niet bij naam, maar merkte scherp op dat “sommigen in haar land” dat wel als een optie zien.
  • “Ik zal Oekraïne blijven steunen en ik zal ervoor zorgen dat Oekraïne in deze oorlog zegeviert”, vertelde Harris.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.