De Vlaamse regering heeft een nieuw digitaal beleid goedgekeurd voor het onderwijs. Dat betekent onder meer dat de overheid niet langer aan elke leerling vanaf het vijfde leerjaar een (gratis) laptop zal geven. Volgens Zuhal Demir (N-VA), Vlaams minister van Onderwijs, zijn zulke uitgaven niet langer haalbaar.
Key takeaways
- Demir maakt met haar nieuw Digiplan komaf met de gratis laptops voor alle leerlingen vanaf het vijfde leerjaar.
- De minister legt met haar plan de focus op een gemeenschappelijk ICT-infrastructuur. Zo vraagt ze aan de basisscholen om volop in te zetten op kwaliteitsvolle computerklassen en technologielokalen in te richten.
- Van de 325 miljoen euro uit Demirs Digiplan is 120 miljoen euro bestemd om laptops te kopen voor leraren en opleidingen over cyberveiligheid, mediawijsheid of omgaan met sociale media te organiseren.
Context: Weyts, de voorgaande minister van Onderwijs en partijgenoot van Demir, heeft tijdens de coronapandemie de zogenaamde digisprong gelanceerd.
- Het ging om een ongeziene versnelling in de digitalisering van het onderwijs. De Vlaamse regering gaf toen veel geld uit om alle leerlingen vanaf het vijfde leerjaar een eigen laptop of tablet te geven.
In het nieuws: Het nieuwe Digiplan van Demir, dat vrijdag is goedgekeurd door de Vlaamse regering, neemt afscheid van de gratis laptops voor alle leerlingen.
- Ze neemt die beslissing onder meer omdat het destijds voorziene budget op is. Ondertussen zijn enkele laptops ook aan vernieuwing toe. De Vlaamse regering betaalde de digisprong met Europees relancegeld, een subsidie van de EU aan lidstaten om de coronacrisis goed door te komen. Die had initieel 400 miljoen uitgetrokken voor de digitalisering in het onderwijs, maar al snel bleek dat dat kapitaal onvoldoende was.
- Elke school kreeg de vrijheid om zelf een systeem uit te werken. In sommige scholen was de laptop effectief gratis, een groot deel werkte met een verhuursysteem en nog andere scholen lieten ouders een laptop kopen met grote korting. Het merendeel van de ouders (70%) moest uiteindelijk wel zelf een deel van de kosten op zich nemen.
- Maar er zijn nog redenen waarom Demir de maatregel van haar voorganger terugdraait. Ze wijst naar wetenschappelijke onderzoeken die aantonen dat veel schermtijd een negatieve impact heeft op de leerprestaties..
- “Onderzoek heeft uitgewezen dat noteren met pen en papier leidt tot betere arbeidsprestaties, en activeert het brein”, zegt de minister. “De concentratie, leerprestaties en het welzijn van onze kinderen lijden onder het overmatig gebruik van schermen.”
Focus op gemeenschappelijke ICT-infrastructuur in plaats van (gratis) laptops
Zoom in: Demir legt in het nieuwe Digitplan de focus op een gemeenschappelijk ICT-infrastructuur.
- Ze vraagt de basisscholen om volop in te zetten op kwaliteitsvolle computerklassen en technologielokalen in te richten.
- Volgens de minister kunnen de scholen ook werk maken van een uitleensysteem. Op die manier kunnen leerlingen een laptop ophalen als ze die nodig hebben. Zoals je hierboven al kon lezen, maken sommige sommige scholen vandaag al gebruik van zo’n systeem.
- Ook in de eerste graad van de middelbare scholen ligt de nadruk in het Digiplan op gemeenschappelijke ICT-infrastructuur. Vanaf het derde middelbaar krijgen de scholen de vrije keuze om aan elke leerling een laptop te geven. Demir waarschuwt wel dat ze in dat geval niet zomaar de prijs mogen doorrekenen aan de ouders. Scholen zullen zich moeten houden aan referentieprijzen die de overheid oplegt. “Bij afwijkingen kunnen ouders klacht indienen bij de onderwijsadministratie. We richten hiervoor een meldpunt en klachtenformulier op”, verduidelijkt de minister.
Opgemerkt: De leerkrachten krijgen allemaal een laptop.
- Van de 325 miljoen euro uit Demirs Digiplan is 120 miljoen euro bestemd om laptops te kopen voor leraren en opleidingen over cyberveiligheid, mediawijsheid of omgaan met sociale media te organiseren.
- Voor investeringen in computerlokalen, laptopkarren en uitleendiensten is 60 miljoen euro uitgetrokken voor het basisonderwijs en 100 miljoen euro voor het secundair.
- De minister verwacht van scholen dat ze een echt ICT-beleid uittekenen. Dat is een voorwaarde om geld te krijgen voor digitalisering.
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven op zijn dagelijkse nieuwsbrief.