De overweldigende wereldwijde dominantie van TotalEnergies in zonne-energie: meer dan haar twee rivalen gecombineerd

De overweldigende wereldwijde dominantie van TotalEnergies in zonne-energie: meer dan haar twee rivalen gecombineerd
Patrick Pouyanné, CEO TotalEnergies (Getty Images)

Deze week heeft het investeringsbedrijf Mercom Capital Group een update van zijn ranglijst van ’s werelds grootste zonne-ontwikkelaars gepubliceerd. TotalEnergies staat bovenaan.

In het nieuws: de bijgewerkte ranglijst van zonne-ontwikkelaars.

  • Volgens gegevens verzameld tot juni 2023, overtreft de totale capaciteit van de fotovoltaïsche projecten van TotalEnergies de gecombineerde capaciteit van zijn twee naaste concurrenten.

De essentie: TotalEnergies en de anderen.

  • TotalEnergies steekt met een fotovoltaïsche capaciteit van 41,3 GW ver boven de rest uit.
  • Achter de Franse reus bevindt zich de op een na grootste zonne-ontwikkelaar ter wereld, het Indiase bedrijf Adani Green Energy, met 18,1 GW.
  • Het bedrijf maakt deel uit van het uitgestrekte imperium van een van de meest welvarende mannen in Azië: Gautam Adani. Zijn aanzienlijke rijkdom vergaarde hij voornamelijk via het beheer van havenfaciliteiten en belangen in de kolenindustrie.
  • Brookfield Renewable Partners neemt de derde plaats in met een capaciteit van 18 GW.
  • Dat is een dochteronderneming van het assetmanagementbedrijf Brookfield Assets Management, opgericht in 1899, dat ook zeer actief is in de vastgoedsector.

Twee opmerkingen:

  • Deze cijfers omvatten zowel voltooide projecten als projecten die momenteel worden gerealiseerd, evenals die waarvoor de bedrijven het contract binnenhaalden.
  • Het rapport houdt alleen rekening met ontwikkelaars die actief zijn in ten minste twee landen. Dit sluit met name Chinese spelers uit die alleen actief zijn in China. Meer dan een derde van de wereldwijde geïnstalleerde fotovoltaïsche capaciteit bevindt zich namelijk daar.

Zonne-energie: TotalEnergies sleept massaal contracten binnen

De details: dit lijkt van blijvende aard te zijn.

  • Als we alleen rekening houden met de momenteel operationele zonneparken, blijft TotalEnergies veruit de koploper.
  • De oliereus heeft momenteel een capaciteit van 12 GW. Op de voet gevolgd door het Italiaanse bedrijf Enel Green Power met 9,2 GW en Adani met 7 GW.
  • Als we ons richten op projecten die momenteel in aanbouw zijn, verandert de trend. TotalEnergies is dan niet langer de leider.
  • Die eer komt dan Brookfield toe, dat momenteel betrokken is bij projecten met een gezamenlijke capaciteit van 13,6 GW. Adani (9,2 GW) en Enel (4,4 GW) volgen op de voet. TotalEnergies (3,8 GW) staat net buiten de top drie.
  • TotalEnergies zal zijn dominantie niettemin voortzetten, omdat het aantal gewonnen contracten de Franse groep in een geheel aparte klasse positioneert.
  • Onder leiding van CEO Patrick Pouyanné heeft het bedrijf een indrukwekkende capaciteit van 25,5 GW bereikt, waardoor het zelfs zijn concurrenten, Lightsource bp (8,3 GW) en Enel (3,6 GW), ver voorbij is gesneld.

Olie en gas blijven belangrijk

Uitgelegd: hoe heeft TotalEnergies zijn leiderschap opgebouwd in de fotovoltaïsche sector?

  • Onderzoeksbureau Mercom merkt op dat TotalEnergies zijn dominante positie grotendeels te danken heeft aan zijn strategie om deel te nemen aan lokale (ontwikkelings)projecten.
  • Het rapport belicht met name de deelnames van TotalEnergies, waaronder 50% in Clearway Energy Group, 49 procent in Casa dos Ventos (Brazilië) en 20% in… Adani Green Energy.
  • Het succes van TotalEnergies kan ook worden verklaard door zijn beleid van activa-overnames en strategische partnerschappen.
  • Mercom wijst met name op een recent aangegaan partnerschap voor een project in Australië (100 MW) en de overname van zes in ontwikkeling zijnde projecten in Polen (200 MW).
  • PV Magazine wijst er echter op dat ‘groene activiteiten’ nog steeds maar een klein deel van de inkomsten van TotalEnergies uitmaken. Van de in 2022 behaalde recordwinst van 19,5 miljard euro, was 16,3 miljard gerelateerd aan de exploratie en productie van olie en gas. 10,2 miljard kwam voort uit LNG-gerelateerde activiteiten (aankoop, transport, transformatie). (ddw/cv)
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.