De grootste mislukking van Poetin sinds de inval van Oekraïne

De grootste mislukking van Poetin sinds de inval van Oekraïne
De Russische despoot Vladimir Poetin – BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images

Poetins grootste mislukking is niet militair, economisch of binnenlands: het is de manier waarop zijn buren, wij dus, naar zijn land kijken. Sinds de start van de oorlog in Oekraïne verdubbelde het aantal Europeanen dat Rusland als een tegenstander beschouwt.

In het nieuws: Uit een rondvraag van de European Council on Foreign Relations (ECFR) blijkt dat meer en Europeanen Rusland als een vijand beschouwen.

  • Bijna twee derde van de respondenten beschouwt Rusland als een rivaal of tegenstander, twee keer zoveel als in 2021.
  • Verder denkt 33 procent van de Europeanen dat Oekraïne de oorlog zal winnen. 22 procent twijfelt en 45 procent denkt dat dat waarschijnlijk of zeer waarschijnlijk niet het geval zal zijn.
  • 74 procent van de respondenten zei dat de Europese Unie stappen moet ondernemen om haar eigen defensiestrategie te waarborgen.
  • Slechts 8 procent is van mening dat dat niet nodig is, omdat de Verenigde Staten er altijd zouden zijn om Europa te beschermen.

Dit zijn de belangrijkste conclusies van de auteurs, die het onderzoek hebben uitgevoerd in 11 Europese landen: Oostenrijk, Bulgarije, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Hongarije, Italië, Nederland, Polen, Spanje en Zweden. “Europeanen willen dat de EU autonomer wordt in haar buitenlands beleid en haar eigen defensieve capaciteiten versterkt”, zegt Jana Puglierin, co-auteur van het rapport en lid van de ECFR.

Poetin wil de Europeanen verdelen

  • Maar de helft van de Europeanen ziet China ook als een noodzakelijke partner. De meeste Europeanen willen buiten een conflict tussen China en Taiwan blijven. Maar als China wapens zou leveren aan Rusland, zou dat een rode lijn zijn voor de Europeanen.

Samengevat: Poetin wilde de Europeanen verdelen, maar hij bereikte net het omgekeerde. Ze hebben zich verenigd tegen hem. Poetin wilde de NAVO verzwakken. Hij heeft ze net versterkt, met de komst van Finland en ongetwijfeld binnenkort Zweden. Bovendien hebben alle NAVO-landen hun militaire uitgaven verhoogd of zullen ze dat doen. Het blijft erg moeilijk om de militaire of economische nederlagen van Rusland in kaart te brengen, omdat er vaak tegenstrijdige berichten zijn. Aan de andere kant valt niet te ontkennen dat Poetin de strijd om de publieke opinie bij zijn naaste buren heeft verloren. Zijn grootste nederlaag tot nu toe.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.