De Catalaanse leider Carles Puigdemont houdt, ondanks zijn ballingschap, bijzonder veel macht in handen. Hij was het die de socialist Pedro Sanchez ondersteunde, zodat Sanchez premier van Spanje kon worden. Echter is het Puigdemont nog altijd te doen om een onafhankelijk Catalonië, en hij is bereid om Sanchez alweer te laten vallen als dat er niet snel genoeg komt.
Wat voorafging: Carles Puigdemont heeft Sanchez mee aan de macht gebracht. De regering van Sanchez bestaat uit linkse partijen aangevuld met Baskische en Catalaanse nationalisten. Daarbij dus ook de Junts per Catalunya-partij van Puigdemont.
In het nieuws: Puigdemont heeft er geen problemen mee om premier Sanchez alweer te laten vallen in het midden van de regeerperiode, zo verklaarde hij aan Politico.
- Puigdemont stapte in de regering-Sanchez onder een aantal voorwaarden die allemaal te maken hebben met zijn onafhankelijkheidsstrijd:
- De politicus wordt officieel nog altijd vervolgd voor het organiseren van een onafhankelijkheidsreferendum. Sanchez heeft nu een amnestiewet klaar waardoor Puigdemont niet voor het gerecht zou hoeven komen en zonder problemen terug zou kunnen keren naar Spanje. De wet moet wel nog gestemd worden.
- Puigdemont wil ook dat er gesprekken op gang komen om daadwerkelijk te komen tot Catalaanse onafhankelijkheid.
- De conservatieve Partido Popular (PP) was verbolgen over het feit dat Puigdemont met Sanchez samenwerkt. Ondanks dat de PP de verkiezingen won, lukte het de partij niet om een regering te vormen, mede door Puigdemonts eisen.
- Echter zou Puigdemont kunnen vragen aan de zeven parlementsleden van zijn Junts-partij om een motie van wantrouwen van de PP te steunen en zo mee te werken aan een poging om Sanchez halverwege zijn regeerperiode af te zetten.
- Met andere woorden: Puigdemont is bereid om de regering alweer te laten vallen, als zijn eisen niet snel genoeg worden ingewilligd.
Puigdemont: “Behandeld als een terrorist”
Letterlijk: Puigdemont wil Sanchez laten vallen als er “niet genoeg progressie” wordt gemaakt in het bewerkstellingen van de Catalaanse onafhankelijkheid.
- Tegelijk benadrukte Puigdemont dat de PP dan wel een onafhankelijke kandidaat als nieuwe premier moet steunen, en vooral: dat de partij een stap in zijn richting moet zetten. Het water tussen beide partijen is en blijft immers diep.
- “Ze kunnen me niet blijven behandelen als een terrorist”, aldus Puigdemont.
- Alberto Núñez Feijóo, de leider van de PP, verklaarde dan weer dat hij “de voorwaarden van de Junts niet kan aanvaarden omdat die illegaal zijn”.
- “Ik ben niet van mening veranderd. Ik kan niet aanvaarden wat meneer Sanchez heeft aanvaard”, zo verzekerde hij de pers.
Uitgezoomd: het Spaanse probleem is ook een Europees probleem.
- De Spaanse PP behoort tot de Europese EPP-fractie. Puigdemont, inmiddels Europees parlementslid, polste bij EPP-fractievoorzitter Manfred Weber over een mogelijk samengaan van de Junts en de PP.
- Maar ondertussen laat de EPP onderzoeken of de deal tussen Puigdemont en Sanchez illegaal is.
- Volgens de EPP zouden sommige stukken van de wettekst in strijd zijn met wetten die het verbieden om de oppositie te beschadigen.
- Puigdemont noemde die stukken “een waarschuwing” en maakte een vergelijking met de film The Godfather waarin iemand een waarschuwing krijgt door een afgehakt paardenhoofd in bed te vinden.
Conclusie: Het moge duidelijk zijn dat Puigdemont vooral handelt in eigenbelang, en daarbij weinig onderscheid maakt tussen links en rechts. Of de andere partijen hem dat in dank afnemen en zijn gedreig de zaak vooruit helpt, valt nog te bezien.