Brusselse regeringsvorming: Christophe De Beukelaer (Les Engagés) en Elke Van den Brandt (Groen) starten gesprekronde

Brusselse regeringsvorming: Christophe De Beukelaer (Les Engagés) en Elke Van den Brandt (Groen) starten gesprekronde
Elke Van den Brandt (Groen) – Bron: DAVID STOCKMAN/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Groen en Les Engagés starten deze week met hun poging om de Brusselse regeringsonderhandeling te redden. Dat is best verrassend, maar na het opstappen van formateur David Leisterh (MR) weigert PS de handschoen op te nemen. Christophe De Beukelaer (Les Engagés) en Elke Van den Brandt (Groen) houden deze week gesprekken met zo goed als alle partijen.


Key Takeaways

  • Christophe De Beukelaer (Les Engagés) en Elke Van den Brandt (Groen) starten deze week met een informatieronde rond de Brusselse regeringsvorming.
  • Daarbij zijn – op Vlaams Belang na – alle partijen uitgenodigd.
  • De hoop is dat iedereen voorlopig zijn veto’s laat varen en er met een leeg blad herbegonnen kan worden.

Na acht maanden vruchteloos onderhandelen, heeft David Leisterh (MR) vrijdag zijn opdracht als formateur voor de Brusselse regering teruggegeven. Leisterh zelf verwees bij dat ontslag al naar de PS, de partij die volgens hem de formatie deed ontploffen met zijn hardnekkig veto tegen de N-VA.

Die partij bleek echter niet meteen geneigd aan de slag te gaan. “Na de extreme polarisatie die is gevoerd tegen ons, concluderen we dat enkel een initiatief van partijen die bij iedereen vertrouwen genieten een antwoord kan bieden aan de huidige crisis”, klonk het vrijdag bij VRT NWS.

Groen en Les Engagés

Daardoor namen Christophe De Beukelaer (Les Engagés) en Elke Van den Brandt (Groen) hun verantwoordelijkheid. Die tweede was al de Nederlandstalige formateur en vond zo in november een akkoord tussen Groen, Vooruit, Open Vld en N-VA.

Van den Brandt en De Beukelaer beginnen deze week met een informatieronde. Daarbij gaan ze gesprekken aan met zo goed als alle partijen. Enkel Vlaams Belang is niet uitgenodigd.

Geen veto’s?

Opvallend daarbij is dat dus ook PVDA/PTB en Team Fouad Ahidar op gesprek mogen komen. Door Fouad Ahidar uit te nodigen wil Les Engagés het goede voorbeeld geven. Bij de vorige formatieronde hadden ze daar namelijk hun veto tegen gesteld. Nu hopen ze dat iedereen opnieuw zonder veto’s naar de onderhandelingstafel komt.

Als deze informatieronde een nieuwe coalitie oplevert, zal er opnieuw een formateur aangeduid worden. Momenteel valt daarvoor opnieuw de naam van David Leisterh, al is niet duidelijk of hij geïnteresseerd zal zijn.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.

03:00