Zowel in de VS en Europa verhogen de overheden hun defensiebudgetten aanzienlijk. Dat is goed nieuws voor de defensiebedrijven, zoals Rheinmettal, en dat is ook de beleggers niet ontgaan. De jongste Retail Investor Dashboard van de financiële waakhond FSMA blijkt dat de Belgen tijdens de eerste negen maanden van 2025 massaal aandelen van zulke bedrijven hebben gekocht.
Key takeaways
- De FSMA telde tijdens de eerste negen maanden van 2025 maar liefst 300.000 transacties in aandelen en beleggingsfondsen uit de defensiesector.
- Dat is een vertienvoudiging in vergelijking met de periode 2021-2023.
- Voorts leert de Retail Investor Dashboard ons dat 221.000 Belgische retailbeleggers aandelen verhandelden in het derde kwartaal van 2025.
In het nieuws: De FSMA meldt dat de Belgische beleggers tijdens de eerste drie kwartalen van 2025 veel interesse hadden in defensieaandelen.
- De toezichthouder telde tijdens die periode maar liefst 300.000 transacties in aandelen en beleggingsfondsen uit de defensiesector. Dat is tien keer zoveel als het aantal jaarlijks uitgevoerde transacties in dergelijke activa uit de periode 2021-2023.
- “Vooral defensieaandelen blijken populair, mede door het feit dat vele (Europese) defensie-ETF’s pas in 2024 of later gelanceerd werden”, voegt de toezichthouder eraan toe.
- De toegenomen interesse in defensie is ook geen toeval, want in het Westen trekken de overheden massaal hun defensiebudgetten op. Zo wil België bijvoorbeeld op termijn 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) spenderen aan defensie. België gaf in 2024 7,6 miljard euro, of 1,3 procent, van het bbp uit aan defensie.
- Voorts merkt de FSMA op dat de Belgen die in defensie investeren grotendeels voor Europese ondernemingen kiezen. Zo’n 70 procent van de uitgevoerde transacties vorig jaar had betrekking op een Europees defensie-aandeel of op een ETF die specifiek focust op Europese defensie. In 2024 bedroeg dat percentage 60 procent.
- Vooral beleggers ouder dan 50 jaar hebben een voorkeur voor defensieaandelen. In de eerste 9 maanden van 2025 was deze groep verantwoordelijk voor bijna 70 procent van alle transacties binnen die sector (zowel aandelen als ETF’s).
- Jongeren (onder 30 jaar) lijken minder grote fan van de defensiesector te zijn. Zij voerden tijdens diezelfde periode slechts 5 procent van alle defensie-gerelateerde transacties uit.
Toename van het aantal beleggers
Ook dit: Voorts blijkt uit de Retail Investor Dashboard dat er in het derde kwartaal van 2025 meer activiteit was in de beleggerswereld.
- Ongeveer 221.000 Belgische retailbeleggers verhandelden aandelen in het derde kwartaal van 2025. Daarnaast verhandelden 111.000 en 19.000 Belgische retailbeleggers respectievelijk ETF’s en obligaties in het derde kwartaal van 2025.
- In vergelijking met het voorgaande kwartaal duiden deze cijfers op een toename in het aantal actieve beleggers voor aandelen en obligaties; het aantal actieve beleggers in ETF’s bleef stabiel.
- Tijdens het derde kwartaal van 2025 handelden respectievelijk 20.000, 20.000 en 6.000 Belgische retailbeleggers voor het eerst in aandelen, ETF’s of obligaties.
- “Voor het eerst in meer dan een jaar lag het aantal nieuwe ETF-beleggers niet hoger dan het aantal nieuwe aandelenbeleggers”, merkt de FSMA op.
- Samen voerden de Belgische retailbeleggers meer dan 1,6 miljoen aandelentransacties uit tijdens het derde kwartaal van 2025. Daarnaast werden ongeveer 370.000 ETF-transacties en 29.000 obligatie-transacties uitgevoerd.
- “Voor obligaties was er voor het eerst sinds het tweede kwartaal van 2024 een toename in het aantal transacties”, klinkt het.
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Via deze link kan je je inschrijven op de dagelijkse nieuwsbrief.
Wil je toegang krijgen tot alle stukken op BusinessAM en dat voor minder dan 50 euro per jaar? Sluit dan hier een abonnement af!


