De banken hebben in het tweede kwartaal van dit jaar meer woonleningen verstrekt dan in dezelfde periode vorig jaar, leren de cijfers van de Beroepsvereniging voor het Krediet (BVK). Ook het totaalbedrag dat ze uitlenen is tijdens diezelfde tijdspanne toegenomen.
In het nieuws: De kredietgevers hebben tussen begin april en eind juni 47.000 hypothecaire kredieten toegekend. En dat voor een totaalbedrag van ongeveer 7,7 miljard euro.
- Het aantal verstrekte woonleningen lag daarmee 5,8 procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het totaalbedrag dat wordt uitgeleend, steeg dan weer met 4,8 procent, wat erop wijst dat het gemiddeld gevraagde bedrag per lening is toegenomen.
- Het aantal kredietaanvragen (exclusief die voor herfinancieringen) is in het tweede trimester van 2024 gestegen met ongeveer 4,5 procent tot 73.000. Het totaalbedrag van de kredietaanvragen steeg met 7,4 procent tot iets meer dan 13,5 miljard euro.
- BVK merkt op dat er daarmee een vervolg wordt gegeven aan de stijgende tendens die in het eerste kwartaal van dit jaar al werd ingezet. “In het tweede kwartaal van 2024 zette de daling van de rentevoeten voor hypothecaire kredieten zich verder”, klinkt het. “Volgens cijfers gepubliceerd door de Nationale Bank van België schommelden deze tarieven in mei tussen gemiddeld 3,14% (voor leningen met een initiële periode van rentevastheid van meer dan 10 jaar) en gemiddeld 5,20% (voor leningen met een initiële periode van rentevastheid van 1 jaar).”
Woonlening voor meerdere doeleinden
Details: Een hypothecair krediet wordt niet alleen gebruikt om een woning te kopen. Je kunt die financiële middelen ook inzetten om bijvoorbeeld je huis of appartement te renoveren.
- Als we de cijfers gedetailleerd bekijken, zien we dat het aantal woonleningen voor de effectieve aankoop van een woning met 4,7 procent is toegenomen.
- Het gemiddelde ontleende bedrag voor de aankoop van een woning steeg licht in het tweede trimester van 2024 tot ongeveer 196.000 euro.
- Er werden het voorbije kwartaal weliswaar minder bouwkredieten werden afgesloten. De BVK zag het aantal verstrekte bouwkredieten dalen met 15 procent ten opzichte van het tweede kwartaal in 2023.
- Het gemiddelde bedrag voor een bouwkrediet steeg in het tweede trimester van 2024 fors tot 222.000 euro.
- Het aantal renovatiekredieten is dan weer toegenomen met 22,5 procent.
- Er werd gemiddeld 62.616 euro geleend voor een renovatie. Dat is een lichte afname in vergelijking met een jaar eerder.
- Ook werd er een stijging met 3,9 procent opgetekend voor kredieten voor andere doeleinden, waaronder de financiering van een garage.
- Het gemiddelde leenbedrag binnen deze categorie bedraagt 106.068 euro. Dat is bijna 20.000 euro meer dan een jaar eerder.
- Hetzelfde geldt voor de voor de woonleningen voor aankoop en verbouwing (+2,7%).
- Het gemiddelde bedrag van de kredieten voor aankoop en verbouwing steeg in het tweede trimester van dit jaar tot 192.000 euro.
Meer externe herfinancieringen
Ook dit: Het aantal externe herfinancieringen (+4,9%) steeg sinds lang opnieuw licht in het tweede trimester.
- Er werden ongeveer 1.900 externe herfinancieringen verstrekt in het tweede trimester van 2024, voor een totaalbedrag van ongeveer 261 miljoen euro.