Amerikaans begrotingsbureau voorspelt dat begrotingstekort en overheidsschuld komende decennium verder zal oplopen


Key takeaways

  • De federale tekorten en schulden in de Verenigde Staten zullen volgens het Congressional Budget Office (CBO) de komende tien jaar toenemen.
  • Het bureau waarschuwt dat de handelstarieven de inflatie een boost zullen geven en zullen leiden tot een verdere toename van het federale tekort.
  • “Om deze onhoudbare begrotingsontwikkeling aan te pakken, moeten beleidsmakers onmiddellijk corrigerende maatregelen nemen om de staatsschuld te stabiliseren en een sterkere economische toekomst voor Amerikanen te waarborgen”, klinkt het.

De Verenigde Staten staan voor een uitdagende fiscale toekomst, aangezien de federale tekorten en schulden de komende tien jaar naar verwachting zullen toenemen. Dat blijkt uit een prognose van het onpartijdige Congressional Budget Office (CBO).

Verslechterende begrotingssituatie

In vergelijking met de analyse van vorig jaar is de begrotingssituatie licht verslechterd. Het CBO voorspelt een tekort van 5,8 procent van het bbp in het begrotingsjaar 2026, wat overeenkomt met het verwachte tekort voor het begrotingsjaar 2025.

In de komende tien jaar zal het gemiddelde tekort echter naar verwachting 6,1 procent bedragen, met een piek van 6,7 procent in het boekjaar 2036. Dat overschrijdt aanzienlijk de doelstelling van de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent om het tekort terug te brengen tot ongeveer 3 procent van de economische output.

Factoren die van invloed zijn op de vooruitzichten

Het afgelopen jaar zijn er verschillende factoren naar voren gekomen die van invloed zijn op die vooruitzichten, waaronder de door de Republikeinen geleide “One Big Beautiful Bill Act”, die belasting- en uitgavenmaatregelen omvatte. Daarnaast hebben de hogere handelstarieven die door de regering-Trump zijn opgelegd en het strengere immigratiebeleid, dat erop gericht is miljoenen immigranten het land uit te zetten, bijgedragen aan de verwachte toename van het tekort.

Die veranderingen hebben geleid tot een 100 miljard dollar (84 miljard euro) hogere tekortprognose voor 2026 en een cumulatieve stijging van 1,4 biljoen dollar (1,2 biljoen euro) in de totale tekorten van 2026 tot 2035. Als gevolg hiervan zal de overheidsschuld naar verwachting stijgen van 101 procent naar 120 procent van het bbp, waarmee deze historische hoogtepunten overschrijdt.

Hoewel hogere tarieven naar verwachting 3 biljoen dollar (2,5 biljoen euro) aan extra federale inkomsten zullen genereren, waardoor deze stijgingen gedeeltelijk worden gecompenseerd, hebben ze ook als nadeel dat ze de inflatie van 2026 tot 2029 aanwakkeren. De accumulatie van schulden en de stijgende schuldendienstbetalingen vormen een ernstig probleem, omdat het terugbetalen van investeerders middelen onttrekt aan essentiële overheidsuitgaven voor infrastructuur, onderwijs en andere gebieden die van vitaal belang zijn voor toekomstige economische groei.

Inflatie- en groeiprognoses

Bovendien geven de prognoses van het CBO aan dat de inflatie pas in 2030 het streefcijfer van 2 procent van de Federal Reserve zal bereiken. Een belangrijk verschil tussen de prognoses van het CBO en die van de regering-Trump ligt in de verwachte economische groeicijfers. Het CBO verwacht een aanzienlijk lagere groei en schat de reële bbp-groei voor 2026 op 2,2 procent, terwijl de regering-Trump uitgaat van 3-4 procent.

De prognoses van het CBO gaan ervan uit dat de huidige belasting- en uitgavenwetgeving en het tariefbeleid nog tien jaar van kracht zullen blijven. Hoewel hernieuwde fiscale stimuleringsmaatregelen voor investeringen en hogere belastingteruggaven voor particulieren in 2026 voor een impuls zouden moeten zorgen, wordt verwacht dat dit positieve effect teniet zal worden gedaan door grotere begrotingstekorten en een afname van de immigratie, waardoor de groei van de beroepsbevolking vertraagt.

Deskundigen waarschuwen dat die grote tekorten ongekend zijn voor een groeiende, vreedzame economie. Zij benadrukken echter ook dat beleidsmakers nog tijd hebben om corrigerende maatregelen te nemen. De afgelopen jaren hebben wetgevers de stijgende federale schuld en tekorten voornamelijk aangepakt door middel van gerichte uitgavenplafonds, opschortingen van de schuldlimiet en het gebruik van “buitengewone maatregelen” wanneer de VS de wettelijke uitgavenlimiet nadert.

Zorgwekkende vooruitzichten

Ondanks die inspanningen gaan die maatregelen vaak gepaard met nieuwe grootschalige uitgaven- of belastingmaatregelen, waardoor het tekort uiteindelijk hoog blijft. Ook de poging van de regering-Trump om de begroting in evenwicht te brengen via het “Department of Government Efficiency” mislukte, met een geschatte bezuiniging van 1,4 tot 7 miljard dollar, voornamelijk door middel van personeelsinkrimpingen.

De laatste begrotingsprognose van het CBO is een duidelijke waarschuwing voor de Amerikaanse leiders over de onhoudbare begrotingskoers van het land. Het verband tussen de stijgende schuld en het persoonlijk economisch welzijn wordt steeds duidelijker voor de kiezers. Ook de financiële markten volgen de situatie op de voet. (at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.