Key takeaways
- Airbus stelt voor om twee verschillende straaljagers te ontwikkelen om tegemoet te komen aan de uiteenlopende nationale behoeften binnen het FCAS-programma.
- Ondanks meningsverschillen en uitdagingen blijft het FCAS-programma cruciaal voor het versterken van de Europese defensiecapaciteiten.
- De lopende discussies zijn bedoeld om de beste weg voorwaarts te bepalen voor dit ambitieuze multinationale project.
Het Future Combat Air System (FCAS), een samenwerkingsverband tussen Frankrijk, Duitsland en Spanje voor de ontwikkeling van een gevechtsvliegtuig van de volgende generatie, staat voor grote uitdagingen. Guillaume Faury, CEO van Airbus, erkende dat het programma zich op een kritiek punt bevindt vanwege aanhoudende meningsverschillen over de verdeling van het werk, het leiderschap en de overdracht van technologie.
Ontwikkeling twee nieuwe straaljagers
Ondanks die moeilijkheden benadrukte Faury het belang van het FCAS-programma voor de Europese defensiecapaciteiten. Hij wees erop dat andere onderdelen van het programma, zoals de gevechtscloud, drones voor transport op afstand en de ontwikkeling van motoren, goed vorderen.
Om de impasse in de ontwikkelingsfase van de straaljagers te doorbreken, heeft Airbus voorgesteld om twee verschillende toestellen te ontwikkelen die aan de specifieke eisen van elk deelnemend land voldoen.
Uiteenlopende nationale behoeften
De uiteenlopende behoeften van Frankrijk en Duitsland zijn een groot obstakel gebleken. Terwijl Frankrijk een gevechtsvliegtuig nodig heeft dat geschikt is voor vliegdekschepen en nucleaire aanvallen kan uitvoeren, heeft Duitsland verklaard dat zijn huidige defensiebehoeften een dergelijk vliegtuig niet noodzakelijk maken. Die uiteenlopende prioriteiten hebben geleid tot speculaties over de toekomstige levensvatbaarheid van het FCAS-programma.
Ondanks de onzekerheden blijft Faury optimistisch over de langetermijnbehoefte aan een geavanceerd Europees gevechtsluchtsysteem. Hij wees erop dat een project van deze omvang alleen met succes kan worden gerealiseerd door middel van internationale samenwerking. Airbus voert momenteel gesprekken met zijn partners om de beste weg voorwaarts voor het FCAS-programma te bepalen.
Faury ging ook in op het veranderende landschap van de luchtstrijd en wees op de snelle vooruitgang op het gebied van autonome technologie. Hoewel hij erkende dat onbemande vliegtuigen in de toekomst een grotere rol kunnen gaan spelen, zei hij dat er in ieder geval in de nabije toekomst nog steeds behoefte is aan bemande straaljagers. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

