Europese energievoorraad blijft maar aanzwellen: nu exporteert ook Mozambique LNG naar onze contreien

Europese energievoorraad blijft maar aanzwellen: nu exporteert ook Mozambique LNG naar onze contreien
(Loic VENANCE/AFP/Horacio Villalobos/Corbis via Getty Images)

Zondag vertrok voor het eerst een lading vloeibaar gemaakt aardgas (LNG) uit Mozambique richting Europa. 

Waarom is dit belangrijk?

Europa dreigde de voorbije maanden in een ware energiecrisis terecht te komen door de gevolgen van de oorlog in Oekraïne. Het continent moet het nu immers grotendeels doen zonder Russische aardgas, waar het behoorlijk afhankelijk van was geworden. Maar intussen lijkt Europa talloze andere landen te vinden die bereid zijn LNG te verkopen.

De essentie: De Mozambikaanse president Filipe Nyusi kondigde zondag aan dat de eerste lading LNG vertrokken was uit Mozambique.

  • Begin oktober begon de drijvende LNG-terminal Coral-Sul, uitgebaat door het italiaanse petroleumbedrijf Eni SpA, gas vloeibaar te maken voor de kust van Mozambique. Het platform is in staat om 3,4 miljoen ton LNG per jaar te produceren.
  • Op 16 oktober kwam het LNG-schip British Sponsor van energiemaatschappij BP aan in Mozambikaanse wateren. Het Britse bedrijf bezit de rechten om al de LNG die door de Coral-Sul wordt geproduceerd, op te kopen. Een week na de aankomst meerde de British Sponsor aan bij het platform, volgens data van Bloomberg.
  • De Mozambikaanse energiewaakhond zei in oktober dat de eerste lading die door de British Sponsor wordt opgepikt, naar Europa zal worden verscheept. Mozambique vergezelt talloze andere landen die LNG aan het continent verkopen sinds het de afhankelijkheid van Rusland probeert af te bouwen.

De achtergrond: Het land, een van de armste in de wereld, probeert al sinds 2010 aardgas te exploiteren. Toen ontdekte het immers een van Afrika’s grootste offshore voorraden voor de noordelijke kust. 

  • Dat zou een enorme verandering moeten teweegbrengen in het land. Het bbp van Mozambique bedroeg in 2021 slechts 16 miljard dollar.
  • Ter vergelijking: energiereuzen TotalEnergies en ExxonMobil wilden elk zo’n 20 miljard dollar investeren in LNG-productiefaciliteiten aan de Mozambikaanse kust.
  • Die plannen werden echter uitgesteld. Dat komt omdat het land al jaren te kampen heeft met islamistisch geweld. Vorig jaar besloot TotalEnergies om alle werknemers uit het land te halen, nadat jihadistische rebellen een stad in de buurt van het LNG-project hadden veroverd. 
  • Ook andere grote economische projecten, zoals de ontwikkeling van een grafietmijn om batterijen voor elektrische voertuigen te produceren, werden uitgesteld door de aanvallen. In oktober werd ook een robijnmijn in het zuidwesten van het land aangevallen.

(fjc)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.