Iran houdt rekening met olieprijs van 130 dollar per vat


Key takeaways

  • Iran gaat uit van een olieprijs van 130 dollar in zijn begrotingsscenario voor 2027.
  • Door Amerikaanse zeeblokkades zitten tientallen tankers vast, waardoor de Iraanse export lamgelegd wordt.
  • De offshore-oliereserves zijn gekelderd van 150 miljoen naar minder dan één miljoen vaten.

Iran houdt rekening met een mogelijke olieprijs van 130 dollar per vat bij het opstellen van de begroting voor het boekjaar dat in maart 2027 begint.

Berekeningen

Berichten van het persbureau Fars News Agency, dat banden heeft met de IRGC, suggereren dat de Organisatie voor Planning en Begroting die hoge prijs mogelijk als scenario in haar berekeningen zal opnemen.

Het is echter onwaarschijnlijk dat dit cijfer als primaire uitgangspunt zal dienen, aangezien de Iraanse regering over het algemeen een voorzichtige benadering hanteert bij haar begrotingsprognoses voor de olieprijs.

Sancties en zeeblokkades

Ondanks die prognoses blijven Amerikaanse sancties en maritieme beperkingen het vermogen van Iran om te profiteren van stijgende energiekosten belemmeren.

Volgens een rapport van de onpartijdige groep United Against Nuclear Iran (UANI) zaten begin oktober ten minste 50 olietankers vast in de Perzische Golf nabij de Iraanse kust als gevolg van een Amerikaanse blokkade. Die maritieme strategie werd medio juli opnieuw ingezet na het mislukken van diplomatieke inspanningen, met als doel de Iraanse olie-export te elimineren om de Amerikaanse onderhandelingspositie te versterken.

Dalende export 

Hoewel Teheran blijft beweren dat het die beperkingen kan omzeilen, wijzen gegevens van scheepsvolgsystemen op een scherpe daling van de olie-export vanaf augustus. De impact blijkt verder uit de uitputting van de offshore-reserves van Iran.

Reserves

Uit analyse van Kpler blijkt dat de drijvende opslag, die vóór de blokkade in april bijna 150 miljoen vaten bedroeg, medio oktober was gedaald tot slechts 866.000 vaten. Homayoun Falakshahi, een ruwe-olie-expert bij Kpler, merkte op dat de hoeveelheid olie die beschikbaar is voor export naar China vrijwel verdwenen is.

(at)

Wil je meer energienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Energy Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.