Key takeaways
- Turkije en Tsjechië streven ernaar de bilaterale handel te verhogen tot 8,6 miljard euro.
- Binnen de defensiesamenwerking krijgen luchtverdedigingssystemen en strategische investeringen prioriteit.
- De diplomatieke samenwerking omvat inmiddels ook gezamenlijke inspanningen op het gebied van innovatie en geopolitieke bemiddeling.
Tijdens een recent officieel bezoek aan Praag benadrukte Fuat Oktay, de voorzitter van de Commissie Buitenlandse Zaken van het Turkse parlement, de wens van Turkije en Tsjechië om hun strategische alliantie te verdiepen. Oktay, die op uitnodiging van de Tsjechische Senaat een delegatie van wetgevers vergezelde, wees op het gezamenlijke doel om de bilaterale handel te stimuleren van het huidige niveau van ongeveer 5,6 miljard euro naar een streefcijfer van 8,6 miljard euro of meer.
Defensie
Een belangrijk aandachtspunt van de diplomatieke besprekingen betreft de defensiesector, waarin beide NAVO-leden een enorm groeipotentieel zien. Er worden gesprekken gevoerd over luchtverdedigingssystemen voor de korte afstand en op lage hoogte, evenals over de mogelijkheid om bestaande partnerschappen – zoals die tussen het Turkse bedrijf Aselsan en een Tsjechische groep – om te zetten in grotere investeringsprojecten.
Innovatie
Naast militaire belangen verkennen de twee landen synergieën op het gebied van innovatie. Door de gevestigde expertise van Tsjechië op dit gebied te combineren met de snel vooruitstrevende technologische infrastructuur van Turkije, hopen beide partijen concrete gezamenlijke projecten op te zetten. Wetgevers werken ook aan het wegnemen van belemmeringen voor investeerders en ondernemers.
Geopolitieke stabiliteit en bemiddeling
Op de agenda staan ook cruciale geopolitieke kwesties en regionale stabiliteit. De delegatie besprak het conflict in Oekraïne, waarbij zij de veiligheidszorgen van Tsjechië ten aanzien van Rusland erkende en tegelijkertijd de unieke capaciteit van Turkije benadrukte om te bemiddelen tussen Moskou en Kiev. Andere gespreksonderwerpen waren onder meer de situatie in Gaza, het beleid in het Midden-Oosten, de Straat van Hormuz en het huidige veiligheidsklimaat op de Balkan.
(at)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

