Poetin wil staakt-het-vuren op 9 mei; Zelensky vraagt meer uitleg over voorwaarden


Key takeaways

  • President Volodymyr Zelensky vraagt de Verenigde Staten om opheldering over de voorwaarden van het door Rusland voorgestelde staakt-het-vuren.
  • Deskundigen betwijfelen de effectiviteit van een tijdelijk staakt-het-vuren en voorspellen dat de gevechten ondanks de pauze zullen voortduren.
  • Door het voorstel voor een staakt-het-vuren via Donald Trump te presenteren, hoopt Vladimir Poetin Oekraïne ervan te weerhouden de Russische vieringen op 9 mei te verstoren.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Verenigde Staten om nadere details gevraagd over een door de Russische president Vladimir Poetin voorgesteld staakt-het-vuren. Dat zou plaatsvinden op 9 mei. Een belangrijke herdenkinsdag waarop de Russen hun overwinning op nazi-Duitsland in 1945 vieren.

Op zoek naar duidelijkheid

Zelensky sprak zijn wens uit voor een langdurig staakt-het-vuren en gaf via X zijn team opdracht contact op te nemen met hun Amerikaanse tegenhangers om duidelijkheid te krijgen over de voorgestelde voorwaarden. De aard van het staakt-het-vuren blijft onzeker, waarbij Zelensky zich afvraagt of het slechts tijdelijke veiligheid zou bieden voor een parade in Moskou of iets substantiëlers zou inhouden.

Vorig jaar deed Poetin een gelijkaardig voorstel, toen hij eenzijdig een tijdelijk bestand afkondigde rond de herdenkingsvieringen. Zelensky wees dat voorstel toen af.

Scepsis rond voorstel

Er zijn echter vragen te stellen over de effectiviteit van dit zeer korte staakt-het-vuren. Eerdere voorbeelden van kortstondige wapenstilstanden slaagden er niet in om de gevechten aan het front volledig te stoppen, zoals het 36 uur durende staakt-het-vuren op orthodox Pasen, eerder deze maand. Hoewel Rusland op 9 mei weliswaar zal afzien van grootschalige aanvallen, zullen ze de ingehouden wapens waarschijnlijk op een later tijdstip inzetten.

Daarnaast was het voor Poetin strategisch slim om dit voorstel via een telefoongesprek met Trump eerder deze week te communiceren. Deze zet dwingt Oekraïne mogelijk om eventuele plannen om de Russische herdenkingen op 9 mei te verstoren te heroverwegen, uit angst de VS van zich te vervreemden. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.