Key takeaways
- Uitgelekte beelden suggereren dat Iraanse troepen mogelijk voor het eerst een Amerikaans F-35-gevechtsvliegtuig hebben beschadigd tijdens gevechtshandelingen.
- Dit incident roept vragen op over de capaciteiten van de Iraanse militaire technologie en mogelijke technologische banden met Rusland.
- Indien bevestigd, zou deze gebeurtenis een belangrijke mijlpaal in de luchtoorlogvoering betekenen en de potentiële kwetsbaarheden van geavanceerde stealthvliegtuigen aan het licht brengen.
De Iraanse strijdkrachten hebben mogelijk een belangrijke mijlpaal bereikt door voor het eerst tijdens gevechtshandelingen een Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuig te beschadigen. Beelden die zijn vrijgegeven door het Islamitische Revolutionaire Garde Corps (IRGC) tonen hoe een raket inslaat in de buurt van een F-35. Amerikaanse functionarissen hebben het incident voorlopig niet bevestigd.
Verschillende Amerikaanse media suggereren, onder verwijzing naar anonieme bronnen, dat het vliegtuig schade heeft opgelopen en gedwongen was een noodlanding te maken op een Amerikaanse basis in het Midden-Oosten. Het succesvol uitschakelen van een F-35 door een luchtverdedigingssysteem roept vragen op over de capaciteiten van de Iraanse militaire technologie.
Plausibele kanshebbers
Defense Express, een Oekraïense publicatie die zich richt op militaire aangelegenheden, speculeert dat slechts een beperkt aantal Iraanse raketsystemen de capaciteit bezit om een stealthvliegtuig zoals de F-35 te onderscheppen. Kleinere antidroneraketten worden als onwaarschijnlijke kandidaten beschouwd door hun subsonische snelheid en hun afhankelijkheid van visuele geleiding.
Grotere, snellere raketsystemen zoals de Raad en de verbeterde variant Sevom Khordad komen eerder in aanmerking. Die systemen zijn vermoedelijk gebaseerd op of sterk beïnvloed door de Russische Buk- en Buk-M2-luchtverdedigingsplatforms. De omvang en snelheid van de raket op de beelden van de IRGC ondersteunen die theorie.
Indien bevestigd, zou dit incident het eerste geregistreerde geval zijn waarin een F-35 met succes is aangevallen en beschadigd door een luchtverdedigingssysteem sinds de introductie ervan in 2006. Het toont ook de al lang bestaande bezorgdheid over mogelijke technologische banden tussen Iraanse en Russische luchtverdedigingssystemen, ondanks de ontkenningen van Moskou.
Verdere bevestiging nodig
Volgens Defense Express maken de reguliere Iraanse strijdkrachten gebruik van andere geavanceerde luchtverdedigingssystemen die hoogwaardige vliegtuigen kunnen aanvallen. De IRGC is waarschijnlijk verantwoordelijk voor deze aanval. Verdere bevestiging van Amerikaanse of geallieerde functionarissen is nodig om de omvang van de schade en het gebruikte systeem vast te stellen.
Uitbreiding van militaire steun
Dit incident volgt op berichten dat China zijn militaire steun aan Iran uitbreidt, waaronder het leveren van geavanceerde radarsystemen die in staat zijn om stealthvliegtuigen zoals de F-35 te detecteren. Volgens de berichten gaat de samenwerking ook gepaard met meer militair transport, de invoeging van radarsystemen in het Iraanse luchtverdedigingsnetwerk en ruimere steun voor cyberbeveiliging en satellietnavigatie. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

