Key takeaways
- Litouwen heeft ballonnen met smokkelwaar uit Wit-Rusland neergeschoten nadat de ballonnen de activiteiten op het vliegveld verstoorden.
- De Litouwse regering gelooft dat de Wit-Russische autoriteiten betrokken zijn bij de smokkelactiviteiten en overweegt artikel 4 van het NAVO-verdrag in te roepen voor veiligheidsoverleg.
- Dit incident volgt op een reeks Russische luchtruimschendingen en drone-invasies in de Baltische staten, waardoor bezorgdheid over regionale destabilisatie is ontstaan.
De Litouwse minister-president heeft toestemming gegeven om ballonnen met smokkelwaar uit Wit-Rusland neer te schieten en beschreef ze als “hybride aanvallen”. De beslissing volgt op herhaalde incidenten waarbij ballonnen met gesmokkelde sigaretten de activiteiten op de luchthaven van Vilnius verstoorden, wat vorige week tot meerdere sluitingen leidde.
Reactie Litouwse regering
De Litouwse regering gelooft dat de Wit-Russische autoriteiten medeplichtig zijn aan deze smokkelactiviteiten, hoewel ze de smokkelaars de schuld geven van het oplaten van de ballonnen. Premier Inga Ruginienė zei dat Litouwen overweegt artikel 4 van het NAVO-verdrag in te roepen om veiligheidsoverleg te beginnen. De regering heeft ook alle grensovergangen met Wit-Rusland gesloten, behalve voor diplomatiek verkeer en EU-burgers die het land verlaten.
De meest recente verstoringen deden zich voor op vrijdag en zaterdag, wat leidde tot talrijke geannuleerde en omgeleide vluchten. Soortgelijke incidenten hebben de afgelopen weken geleid tot de tijdelijke sluiting van beide grensovergangen tussen Litouwen en Wit-Rusland.
Schending Russische luchtruim
Bij een ander incident vorige week riep Litouwen een Russische diplomaat bijeen om te protesteren tegen het binnenvliegen van twee Russische vliegtuigen in zijn luchtruim. Het Litouwse ministerie van Defensie zei dat een Sukhoi SU-30-gevechtsvliegtuig en een IL-78-tanker uit Kaliningrad kortstondig het Litouwse luchtruim waren binnengedrongen voordat ze weer vertrokken. Het Russische ministerie van Defensie ontkende deze overtreding en beweerde dat haar vliegtuigen zich aan de regels van het luchtruim hadden gehouden en geen internationale grenzen hadden overschreden.
Litouwen en andere Baltische staten zijn herhaaldelijk het doelwit geweest van Russische vliegtuigen of drones die hun grondgebied binnendrongen. Volgens de Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Kęstutis Budrys zijn deze incidenten berekende provocaties om de regio te destabiliseren en de vastberadenheid van de NAVO op de proef te stellen.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

