Viktor Orbán en Hongarije staan dan toch niet alleen in hun verzet tegen Oekraïne als EU-lidstaat


Key takeaways

  • Hongarije blokkeert de aanvraag van Oekraïne om lid te worden van de EU. Het land gebruikt de bestaande rivaliteit binnen de EU om zijn vetorecht te behouden.
  • Een voorstel om de lidmaatschapsregels van de EU te veranderen om stemming met gekwalificeerde meerderheid mogelijk te maken, stuit op sterk verzet van landen die hun eigen vetorecht over potentiële kandidaten willen behouden.

De Hongaarse premier Viktor Orbán krijgt onwaarschijnlijke steun in zijn pogingen om te voorkomen dat Oekraïne lid wordt van de Europese Unie (EU). Hoewel andere Europese leiders het niet eens zijn met het standpunt van Orbán, delen zij zijn wens om een veto te behouden over lidmaatschapsaanvragen. Dat meldt Politico.

Rivaal binnen de EU

Voor de komende EU-top heeft de voorzitter van de Europese Raad, António Costa, voorgesteld om de EU-regels te veranderen. Zo zouden toetredingsonderhandelingen kunnen beginnen met een gekwalificeerde meerderheid van stemmen in plaats van unanieme instemming. Dat plan is bedoeld om het verzet van Hongarije tegen de toetreding van Oekraïne en Moldavië teniet te doen.

Het voorstel van Costa stuit echter op hevig verzet van landen als Frankrijk, Nederland, Griekenland en Denemarken. Deze landen zijn van mening dat een wijziging van de toetredingsregels hun eigen mogelijkheden zou beperken om toetredingsvoorstellen te blokkeren die zij als problematisch beschouwen.

Kansen voor Orbán

Dit creëert een kans voor Orbán, die bestaande rivaliteiten binnen de EU kan uitbuiten. Griekenland probeert bijvoorbeeld zijn veto over de lidmaatschapsaanvraag van Turkije te behouden, terwijl Bulgarije de toetreding van Noord-Macedonië tot de Unie wil controleren en Kroatië historisch gezien tegen het lidmaatschap van Servië is.

Het voorstel van Costa, dat de weg zou kunnen vrijmaken voor Oekraïne en Moldavië om het EU-lidmaatschap aan te vragen, blijft controversieel. Terwijl de Finse president Alexander Stubb elke maatregel om het proces te versnellen steunt, beweren zijn tegenstanders dat het veranderen van de spelregels halverwege de procedure de gevestigde procedures ondermijnt. Zij vrezen dat het stemmen met gekwalificeerde meerderheid zal leiden tot een buitensporige politisering van het toetredingsproces.

Impasse

Bovendien vereist het veranderen van de regels de unanieme instemming van alle 27 lidstaten, inclusief Hongarije, een hoogst onwaarschijnlijk scenario. Het gevolg is dat, ondanks sterke steun van hoge EU-functionarissen voor de lidmaatschapsaanvragen van Oekraïne en Moldavië, hun voortgang geblokkeerd blijft door het veto van Hongarije en de onwil van andere landen om hun eigen vetorecht op te geven.

Deze impasse benadrukt de complexiteit van de uitbreiding van de EU en het delicate evenwicht tussen nationale belangen en collectieve doelstellingen. Hoewel Viktor Orbán tijdelijke bondgenoten kan vinden in zijn verzet tegen de toetreding van Oekraïne, blijven de langetermijngevolgen van het verzwakken van het unanieme besluitvormingsproces onzeker.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.