Salarissen van CEO’s van Britse FTSE 100-bedrijven bereiken recordhoogtes


Key takeaways

  • Salaris van FTSE 100 CEO’s bereikten recordniveaus in het boekjaar 2024-25.
  • Langetermijn-aanmoedigingspremies (LTIP’s) zijn een van de belangrijkste aanjagers van de inkomstengroei van CEO’s.
  • Het rapport van het High Pay Centre benadrukt de noodzaak om zorgvuldig te kijken naar de trade-offs die gepaard gaan met hoge CEO-beloningen. Ze pleiten ook voor maatregelen om inkomensongelijkheid aan te pakken, zoals werknemersvertegenwoordiging in bedrijfsbesturen.

De beloning van CEO’s bij de grootste beursgenoteerde bedrijven in het Verenigd Koninkrijk heeft voor het derde jaar op rij recordniveaus bereikt, wat de bezorgdheid aanwakkert dat de ongelijkheid toeneemt door de economische onzekerheid. Uit onderzoek van het High Pay Centre blijkt dat het mediane jaarsalaris van FTSE 100 CEO’s in het boekjaar 2024-25 met 6,8 procent is gestegen tot 4,58 miljoen pond (5,22 miljoen euro). Dit is het hoogste niveau sinds de rapportage van één cijfer in 2013 begon.

Economische onzekerheid

Deze bezorgdheid wordt nog versterkt door de aanzienlijke stijging van de gemiddelde CEO-salarissen, die met 15,4 procent stegen tot 5,91 miljoen pond (6,85 miljoen euro). Daarmee is de vorige piek uit 2017-18 overtroffen.

Een groeiend aantal FTSE 100 CEO’s sluit zich aan bij de “club van tien miljoen”. Dertien bedrijven gaven hun CEO’s het afgelopen jaar pakketten van meer dan 10 miljoen pond (11,6 miljoen euro), tegenover tien bedrijven het jaar daarvoor.

Deze trend wordt gedreven door het groeiende belang van langetermijnincentive betalingen (LTIP’s). Dat zijn aandelenbeloningen zijn die ontworpen om de belangen van leidinggevenden af te stemmen op de bedrijfsprestaties. Deze LTIPs, die vorig jaar aan 85 procent van de FTSE 100 CEO’s zijn toegekend, werken als uitgestelde bonusregelingen die in aandelen van het bedrijf worden uitbetaald in plaats van in contanten.

Inkomenskloof

Het rapport merkt ook op dat er een aanzienlijk verschil is tussen de inkomens van CEO’s en de lonen van gewone werknemers. De typische FTSE 100 baas verdient nu 122 keer meer dan de gemiddelde voltijdse werknemer in het VK. Deze kloof maakt duidelijk dat er actie moet worden ondernomen om de inkomensongelijkheid aan te pakken, waaronder het versterken van de vakbondsvertegenwoordiging om werknemers de middelen te geven om te onderhandelen over een eerlijker loon.

In het rapport wordt gepleit voor meer werknemersvertegenwoordiging in de raden van bestuur van bedrijven. Het argument daarvoor is dat het reserveren van een deel van de bestuurszetels voor door werknemers gekozen bestuurders de standpunten van de werknemers in de frontlinie zou meenemen in belangrijke beslissingen over salarissen en bedrijfscultuur.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.