Joris Vandenbroucke (Vooruit) wordt meer dan waarschijnlijk de nieuwe fractieleider bij de Vlaamse socialisten in de Kamer

Joris Vandenbroucke (Vooruit) wordt meer dan waarschijnlijk de nieuwe fractieleider bij de Vlaamse socialisten in de Kamer
Joris Vandenbroucke (Vooruit) – DIRK WAEM/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Nu Melissa Depraetere de rol van (interim-)voorzitter op zich neemt, moet Vooruit op zoek naar een nieuwe fractieleider. Conner Rousseau kan in de toekomst nog terugkomen, als het van ‘de gemiddelde Vlaming’ afhangt.

  • Door de stoelendans die de exit van Conner Rousseau veroorzaakt bij de Vlaamse socialisten, is de job van fractieleider in de Kamer opengevallen bij Vooruit: Melissa Depraetere (Vooruit) is immers nu (interim-)voorzitter van de partij geworden.
  • Daarvoor valt eigenlijk maar één naam nu: de ervaren Joris Vandenbroucke (Vooruit) uit Gent, die ook al in de Conferentie van de voorzitters zetelde namens Vooruit, en vooral fiscaal specialist is voor zijn partij. Hij lag ook al erg goed bij Rousseau, maar vormde met Depraetere meer dan eens een duo in de Kamer, als de man die af en toe advies kon geven vanuit zijn langere loopbaan daar.
  • Verder neemt Depraetere helemaal het team over van Rousseau, op de partij: Gorik Vanholen is en blijft partijdirecteur, terwijl Inti Ghysels de inhoudelijke kabinetschef is, en Niels Pattyn blijft woordvoerder.
  • Overigens kwam Rousseau gisteren op de partij zijn kantoor leegmaken. Dat leidde tot een hoop emoties bij het personeel, “een pak mensen stond in tranen te kijken en er volgde een lang applaus toen Conner finaal vertrok”, zo vertelt een aanwezige. 

Comeback man: Een wel heel snelle peiling bij Het Laatste Nieuws en VTM toont dat Rousseau in de toekomst nog terug kan komen, als het van ‘de gemiddelde Vlaming’ afhangt.

  • Voor News City, de samenwerking van HLN en VTM, deed peiler iVox gisteren een snelle rondvraag bij 1.000 Vlamingen, die een foutenmarge van 3 procent bevat. De resultaten zijn wel duidelijk.
  • Zo staat een heel forse meerderheid telkens manifest niet achter zijn uitspraken die hij in dronken toestand deed: 68 procent staat niet achter zijn racisme, voor het seksisme en de bodyshaming gaat dat zelfs naar 86 procent. Ook vindt 58,8 procent dat Vooruit te laat heeft gereageerd. 
  • Maar tegelijk zegt wel 46,7 procent “dat hij al genoeg gestraft is en een tweede kans verdient”, tegen 37,8 procent die dat niet vindt, en 15,5 procent die het niet weet. Dat stijgt tot maar liefst 59,2 procent, die vindt dat hij “een tweede kans verdient, als hij zich even op de achtergrond bezint”. 29,9 procent vindt van niet, 11 procent weet het niet.
  • Nu al die comeback concreet maken, ligt wel veel moeilijker: 34,4 procent vindt dat Rousseau lijsttrekker mag blijven in Oost-Vlaanderen, tegen 45,1 procent die dat niet ziet zitten, en 20,5 procent die het niet weet.
  • En ook op iets langere termijn blijft wel één en ander hangen: 64,5 procent vindt tegelijk dat hij geen eerste minister meer kan worden, slechts 20 procent vindt van wel.
  • De peiling deed overigens de Franstalige tv-zender LN24 rondbellen vanmorgen, op zoek naar Nederlandstalige journalisten die wilden antwoorden op de vraag “of je dan een beetje racist moet zijn in Vlaanderen, om politiek succesvol te zijn?” We hebben vriendelijk bedankt, maar het is wel veelzeggend over de manier waarop men over de taalgrens naar heel de affaire kijkt
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.