Kim Jong-un slaat alarm na berichten over voedseltekorten en kondigt “fundamentele veranderingen” in landbouwproductie aan

Kim Jong-un slaat alarm na berichten over voedseltekorten en kondigt “fundamentele veranderingen” in landbouwproductie aan
Noord-Korea moet in de komende jaren een “fundamentele verandering in de landbouwproductie doorvoeren”, aldus de grote leider Kim Jong-un. (Foto: Rodong Sinmun – Feb. 28, 2023)

Noord-Korea moet in de komende jaren een “fundamentele verandering in de landbouwproductie doorvoeren”, aldus de grote leider Kim Jong-un deze week tijdens een plenaire vergadering van het Centraal Comité van de Koreaanse Arbeiderspartij. Het land stevent volgens deskundigen af op een nieuwe hongersnood.

Waarom is dit belangrijk?

Noord-Korea werd in de jaren ‘90 getroffen door een genadeloze hongersnood. Daarbij kwamen destijds tussen de 600.000 en één miljoen Koreanen om het leven, wat neerkomt op 3 tot 5 procent van de bevolking. Door de strenge COVID-maatregelen van Pyongyang, tientallen jaren van economisch wanbeheer en het streven naar volledige zelfvoorzienendheid dreigt volgens experts een nieuwe hongersnood.

Het nieuws: Tijdens de plenaire vergadering zei Kim dat het halen van de voedseldoelstellingen dit jaar een topprioriteit is. Ook benadrukte hij het belang van een stabiele landbouwproductie, aldus staatspersbureau KCNA.

  • Een kort artikel in de staatskrant Rodong Sinmun, dat berichtte over de toespraak van Kim, ging niet in detail in op de veranderingen die de grote leider in gedachten heeft, maar verklaarde dat hij de aanwezigen opdroeg om een “nieuwe basis voor een stabiele en duurzame ontwikkeling van de landbouw” vorm te geven, zo bericht NK News
  • De opmerking van de grote leider komt op een moment dat het Zuid-Koreaanse ministerie van Eenwording bericht over de toenemende voedseltekorten in het land. De regering in Seoul schat dat de Noord-Koreaanse voedselproductie – die al ontoereikend is – in 2022 met ongeveer 4 procent is gedaald, tot 4,5 miljoen ton.

Streven naar zelfvoorzienendheid

Voedseltekort: De volledige omvang van het voedseltekort in het land is onduidelijk, maar een rapport van 38 North stelt dat de voedselonzekerheid het ergst is sinds de hongersnood van de jaren ‘90.

  • Volgens het rapport is de beschikbaarheid van voedsel waarschijnlijk gedaald tot onder het minimum dat nodig is om in de “menselijke behoeften te voorzien”.
  • “Het streven van Noord-Korea naar zelfvoorzienendheid betekent dat bijna al het graan in eigen land wordt geproduceerd, maar wat ten koste gaat van de voedselzekerheid”, aldus het rapport. “De ongunstige bodem voor landbouw heeft geleid tot een juist grotere afhankelijkheid van ingevoerde goederen, en stelt het land bloot aan wereldwijde schokken, diplomatieke conflicten en slechte weersomstandigheden.”
  • Volgens experts bestaat de overgrote meerderheid van de Noord-Koreaanse landbouw uit collectieve boerderijen.

(nd)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.