4 op de 10 Belgen heeft meer dan twaalf maandlonen op de spaarrekening staan

4 op de 10 Belgen heeft meer dan twaalf maandlonen op de spaarrekening staan
Spaarvarkens – (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

40 procent van de Belgische huishoudens heeft een spaarbuffer van meer dan twaalf maandlonen (netto). Dat blijkt uit het vermogensrapport “De Belg en zijn Vermogen” van Keytrade Bank in samenwerking met de Universiteit Gent.


Key takeaways

  • Het gemiddelde Belgische huishouden heeft een spaarbuffer van zo’n 25.000 euro.
  • 40 procent van onze landgenoten heeft een spaarbuffer die overeenkomt met meer dan twaalf maandlonen (netto).
  • “Over het algemeen wordt geadviseerd om een gezonde spaarreserve te behouden van 6 maanden tot 1 jaar netto-inkomen”, zegt Thierry Ternier, CEO van Keytrade Bank.

In het nieuws: Een rondvraag van Keytrade Bank en de Universiteit Gent bij 1.903 respondenten bewijst dat de Belg een fervente spaarder is. Een gemiddeld gezin heeft zo’n 25.000 euro op de spaarrekening staan.

  • 40 procent van de Belgen heeft een spaarbuffer die overeenkomt met meer dan twaalf maandlonen (netto).
  • Aan de andere kant worstelt 48 procent van de huishoudens met de laagste vermogens met een te kleine financiële buffer. Ze zitten, met minder dan drie keer hun nettoloon als spaarbuffer, onder de aanbevolen minimale spaarbuffer van drie tot zes maanden.
    • “Ons onderzoek legt een sterk verschil bloot tussen de gezinnen met de hoogste en de laagste vermogens”, zegt Koen Inghelbrecht, professor Financiën aan de Universiteit Gent. “De beperkte spaarbuffer van de armste gezinnen maakt deze groep financieel kwetsbaar. Bovendien is de debt-to-asset ratio van deze gezinnen hoog. Dat betekent dat een groot deel van hun bezittingen gefinancierd is met schulden. Dat baart ons zorgen.”

“Te veel geld op de spaarrekening is ook niet goed”

Opgemerkt: Keytrade Bank merkt op dat te veel spaargeld hebben ook niet goed is.

  • “Het hebben van een appeltje voor de dorst op de spaarrekening is verstandig”, verduidelijkt Thierry Ternier, CEO van Keytrade Bank. “Sparen heeft weinig risico’s en je kan je geld op elk moment opnemen en inzetten. Over het algemeen wordt geadviseerd om een gezonde spaarreserve te behouden van 6 maanden tot 1 jaar netto-inkomen. Zo heb je altijd iets achter de hand om tegenvallers op te vangen. Heb je veel meer dan dat op de spaarrekening staan en geen concrete plannen voor een grote investering, dan staat je geld wellicht niet op de meest interessante plaats.”
  • Over het algemeen wordt aangeraden om jouw vermogen te spreiden. Dat kan onder andere via beleggingen, vastgoed, termijnrekeningen, pensioenspaarplannen.
    • De meest significante onderdelen van het vermogen van de Belg zijn de gezinswoning (58,8%), ander vastgoed (24,2%), geld in cash of op zicht- en spaarrekeningen (12,8%) en beleggingsfondsen, aandelen en obligaties.
    • “Duurzame financiële planning is meer dan sparen alleen”, aldus Inghelbrecht. “Diversifiëren is essentieel om risico’s te spreiden en leidt op lange termijn tot een hoger rendement. Ons advies is om minstens een deel van je middelen te investeren, bijvoorbeeld in beleggingsfondsen, obligaties of aandelen, in vastgoed of op een termijnrekening.”

Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Niels Saelens, een journalist met een passie voor financiën, volgt alles op de voet op. Via deze link kan je je inschrijven op zijn dagelijkse nieuwsbrief.


Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.

04:00