De opmerkelijke samenwerking tussen beide fabrikanten werd gemeld door de krant The Financial Times en zou in een verkennend stadium zitten. Officieel ontkennen beide partijen met klem dat deze gesprekken plaatsvinden, maar het nieuws heeft het vuur flink aangewakkerd in een al gespannen geopolitiek klimaat.
Ook BYD?
Even een rewind. Ford-CEO Jim Farley heeft in het verleden een Xiaomi SU7 voor eigen gebruik geïmporteerd en stak in een podcast zijn tevredenheid over de auto amper onder stoelen of banken. Vooral de kwaliteit van de auto kon hem bekoren. Dat Ford nu de hand zou uitreiken naar een partner is ook niet onlogisch. Elektrische auto’s aan de man brengen is in Trumptijden geen eitje meer in het thuisland. Het bedrijf heeft al bijna twintig miljard dollar (18,5 miljard euro) afgeschreven op zijn investeringen in het elektrische verhaal en de ontwikkeling van meerdere modellen in de vuilbak gekieperd. Maar omdat je batterijmodellen niet tout court kan dumpen - dan geef je het technologische voordeel helemaal aan de Chinezen - is een spreiding van kosten en risico’s welkom.
Meer zelfs, volgens ingewijden zou Ford niet alleen Xiaomi, maar ook andere Chinese EV-fabrikanten zoals BYD hebben benaderd om hun positie op de Amerikaanse markt voor de lange termijn veilig te stellen. Maar ook hierover zei Ford dat het “volkomen onwaar” is.
“Strategisch risico”
Uiteraard wil Ford niet alle slapende honden wakker maken in het Witte Huis, waar de president vindt dat zelfs Mercedes moet nationaliseren als Amerikaans bedrijf. Allianties met de ‘gele vijand’ liggen extreem gevoelig. De overheid heft sinds 2024 zware invoertarieven op hun auto’s, waardoor de markt in de praktijk vrijwel ontoegankelijk is geworden voor Chinese fabrikanten.
Eén Republikeins politicus waarschuwde onlangs nog dat elke samenwerking met Chinese spelers een “strategisch risico” vormt. Hij schreef al een brief aan Farley waarin hij scherp uithaalde naar mogelijke joint ventures, omdat het een afhankelijkheid van Chinese technologie, zoals de batterijsystemen van CATL, inhoudt. Anderzijds is die brief een bijna letterlijke bevestiging van de boutade: ‘Waar rook is, is vuur.’
Xiaomi is een begeerlijke bruid. Het versterkt voortdurend zijn positie als fabrikant van elektrische auto’s, ondanks een recente smet op het blazoen. De SU7 Ultra, het paradepaardje in het premiumsegment met een duizelingwekkend vermogen van 1.548 pk en een sprinttijd van amper 1,98 seconden naar 100 km/u, blijkt intussen geen commercieel succes. Waar de verkoop in maart 2025 nog piekte op meer dan 3.000 eenheden per maand, buitelde die in december naar een schamele 45 wagens. Sinds september gaat het steil bergaf, mogelijk beïnvloed door klachten over valse reclame, voorafbetalingen en technische gebreken na ongevallen. Toch moet je geen glazen bol hebben om in te zien dat dit model de blauwdruk kan zijn van een échte elektrische Mustang.
Nu al winstgevend
Bovendien doet de terugval van de Ultra weinig af aan het bredere succes van de autoafdeling van het techbedrijf Xiaomi, dat als een van de weinige Chinese startups nu al winstgevend is. In december vorig jaar verkocht het merk nog ruim 11.000 stuks van het basismodel SU7 en meer dan 39.000 exemplaren van de YU7. Daarmee eindigde het jaar met 411.837 verkochte voertuigen, goed voor een stijging van maar liefst 200 procent ten opzichte van 2024. Voor 2026 mikt Xiaomi op 550.000 stuks.
Natuurlijk zou een alliantie met een Amerikaanse partner ook voor Chinese fabrikanten zoden aan de dijk zetten. Voor hun industriële groei (en misschien als oplossing voor hun overstock) is het aanboren van nieuwe markten meer dan welkom. Al kan het evengoed zijn dat het enthousiasme van Farley voor de SU7 hem zelf voorbij galoppeerde.

