Zou jij het slikken, dat je auto tijdens een rit plots een reclametekst zou tonen op het centrale boordscherm? Sinds enkele maanden krijgen Amerikaanse eigenaars van Jeeps, Chryslers, Dodges en RAM’s op gezette tijden een reclameboodschap in hun auto, afkomstig van de fabrikant zelf. Die biedt dan bijvoorbeeld een tijdelijke korting aan op de aankoop van een nieuwe auto.
Ironisch genoeg is deze praktijk voor vele eigenaars net een reden om deze Stellantis-merken voorgoed de rug toe te keren. Dat is althans wat her en der te lezen staat op forums en websites in de Verenigde Staten. Of de fabrikant met dit soort reclame kopers lokt, dan wel wegjaagt, zal nog te bekijken vallen. Al doet de manier waarop je deze functie kan uitschakelen er ongetwijfeld geen goed aan.
Om komaf te maken met de reclameboodschappen dien je geen hokje aan te vinken in een menu, maar zowaar te bellen naar de klantendienst. Straffer nog: verschillende Stellantis-kopers kregen daar vervolgens te horen dat ze de reclame dan weer enkel kunnen uitschakelen via een app, wat bovendien niet bleek te kloppen. Klantvriendelijk is natuurlijk anders.
En in Europa?
Ook in Europa is dit mogelijk, al zijn de regels hier wel strenger dan in de Verenigde Staten. Door de GDPR-wetgeving van de EU, met betrekking tot privacy en gegevensbescherming van burgers, moet je hiervoor expliciet je toestemming geven bij de aanbieder van de reclameboodschappen. Bovendien moeten gebruikers te allen tijde de mogelijkheid hebben om zich hiervan te onttrekken. Dit geldt ook voor auto’s, zoals nog eens expliciet bepaald in richtlijnen uit 2021, uitgeschreven door de European Data Protection Board (EDPB).
Dat we dit fenomeen hier nog niet hebben gezien, ligt dan misschien eerder aan het feit dat fabrikanten weten dat ze met reclameboodschappen via het multimediasysteem een grens overschrijden. De ergernis bij klanten zou te hoog kunnen oplopen en de autobouwer teveel reputatieschade berokkenen.
‘Tijd voor een koffie, met korting’
Toch beweegt er ook in Europa een en ander op dit vlak. Zo werken verschillende fabrikanten inmiddels samen met het Duitse bedrijf 4screen, dat reclameruimte verkoopt op ingebouwde multimediaplatformen. Ook hier is Stellantis betrokken, maar de Volkswagen-groep en zelfs Mercedes.
Het gaat om technologie die in eerste instantie op basis van de gps-positie en ritgegevens suggesties kan doen aan de gebruikers. Stel dat het systeem bijvoorbeeld vaststelt dat je al 2 uur onafgebroken aan het rijden bent, en dat er een koffiezaak vlakbij is, dan kan het je aanzetten om daar een kop te nemen, en daar eventueel zelfs een promotie of korting aan koppelen.
Maar net zo goed is het in staat om zomaar een reclameboodschap te afficheren op het scherm van het multimediasysteem. De VW-groep heeft in elk geval al een draadloze update klaarstaan om haar auto’s hierop voor te bereiden.
Autobouwers die gebruikmaken van Google Maps als leverancier van kaarten, zoals Renault of Volvo, hebben deze functie in zekere zin al, zij het in een minder opdringerige vorm. Adverteerders zoals tankstations of winkel- of restaurantketens kunnen het techbedrijf betalen om verdeelpunten iets prominenter zichtbaar te maken op de kaart, bijvoorbeeld door het afbeelden van een logo.
Meeluisteren naar gesprekken
In de Verenigde Staten heeft Ford inmiddels nog een andere technologie in de pijplijn. In 2023 diende het een patentaanvraag in voor een systeem dat meeluistert naar de gesprekken die aan boord van de auto gevoerd worden, om (onder andere) op basis daarvan reclameboodschappen te tonen en af te spelen via de luisprekers. Of Ford deze technologie ook effectief gaat inzetten, is nog niet aangekondigd.
Het is in elk geval duidelijk dat de auto- en reclamesector begerig kijkt naar de mogelijkheden die publiciteit via het multimediasysteem biedt. Of de consument het zal slikken dat diens auto gebruikt wordt als het zoveelste platform dat als reclamedrager wordt ingezet, is een andere vraag.

