Op het Sodium-Ion Battery Industry Chain and Standards Development Forum 2025 voorspelden onderzoekers en bedrijven een snelle doorbraak: natrium-ionbatterijen maken de sprong van experiment naar marktvoorbereiding. De komende twee à drie jaar worden cruciaal en zouden wel eens het einde kunnen inluiden van de dominantie van de lithium-iontechnologie.
Volgens Li Jinghong, professor aan de Tsinghua-universiteit en lid van de Chinese Academie van Wetenschappen en geïnterviewd door Car News China, draait de strategie niet om concurrentie met lithium-ionbatterijen, maar om differentiatie. Natrium-ionaccu’s bieden namelijk duidelijke voordelen: ze functioneren stabieler bij temperaturen van –40 °C tot +70 °C, wat zelfs in barre klimaten betrouwbare prestaties oplevert. Bovendien gaan ze langer mee en zijn ze veiliger, met een veel kleiner risico op brand of explosie.
Op milieuvlak scoren natrium-ionbatterijen beter: ze vermijden het gebruik van zeldzame aardmetalen, hebben een kleinere ecologische voetafdruk en maken gebruik van natrium, een overvloedige, goedkope grondstof die de keten vereenvoudigt en de kosten drukt. Dankzij hun compatibiliteit met standaardmodules zijn ze eenvoudig te integreren in een breed gamma voertuigen. Bovendien is deze technologie, ongeacht de richting die de industrie wil inslaan, zowel geschikt voor elektrische auto's als voor hybride modellen.
Complementariteit en geen vervanging
Hoewel hun energiedichtheid lager is dan die van lithium, bieden natriumbatterijen een hogere ionische geleidbaarheid, wat resulteert in sneller laden en ontladen. Daardoor zijn ze bijzonder geschikt voor bedrijfs- en landbouwvoertuigen, maar ook voor hybrides die op een korte tijd extra zwaar worden belast.
Zoals eerder vermeld heeft CATL, de grootste batterijproducent ter wereld, natrium al opgenomen in zijn technologische roadmap. In april presenteerde het bedrijf de eerste grootschalig geproduceerde natrium-ionbatterij voor zowel personenauto’s als vrachtwagens. Met een energiedichtheid van 175 Wh/kg en een actieradius van meer dan 500 km kan deze technologie straks in meer dan 40% van de Chinese marktbehoefte voorzien.
Het interessantste is dat fabrikanten nu de stap zetten van prototypevalidatie naar commercialisatie. De productiekosten, momenteel nog rond de 450 euro/kWh, zouden snel kunnen dalen tot 300 euro/kWh ofwel hetzelfde niveau als de goedkoopste lithium-ijzer-fosfaatbatterijen (LFP). Die laatste hebben wel een prijsvoordeel, maar kampen met een lagere energiedichtheid (120–160 Wh/kg), slechte prestaties bij koude en, ten slotte, extra gewicht en volume.
Normen en politieke steun
Zoals zo vaak neemt China het voortouw in de ontwikkeling van natriumbatterijen. Twee nationale normen zijn al gepubliceerd, elf andere zitten in de pijplijn. In 44 proefprojecten is bovendien bevestigd dat natrium-ionbatterijen veilig zijn en goed presteren bij lage temperaturen. Daarmee vormen ze een sterk alternatief voor loodzuurbatterijen, die in China – ’s werelds grootste automarkt, vooral voor tweewielers – nog volop worden gebruikt.
Een duidelijk teken dat deze technologie toekomst heeft: de Chinese autoriteiten hebben natrium-ionaccu’s uitgeroepen tot strategische prioriteit voor energieopslag. Peking steunt de ontwikkeling dus opnieuw financieel, waardoor Chinese bedrijven een voorsprong krijgen. Het draait ook om strategische autonomie, iets waar Europa tot nu toe achterblijft, aangezien Brussel steevast met een zekere vertraging reageert. In China daarentegen zit de industrialisatie al op de rails.
Alle experts zijn het erover eens: 2024–2026 wordt een cruciale periode. Als de energiedichtheid blijft stijgen en de kosten verder dalen, kan natrium-ion eerst doorbreken in niches, om daarna breder toegepast te worden. Elektrische auto’s zullen dus blijven evolueren. En opnieuw komt de innovatie uit China. Maar wanneer volgt onze eigen industrie?

